Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wynalazki w biotechnologii. Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej w przedsiębiorstwach i jednostkach naukowo- badawczych
19.09.2011

Fundacja JWP organizuje niezbędne dla przedstawicieli sektora biotechnologii i farmacji szkolenie zatytułowane: Wynalazki w biotechnologii. Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej w przedsiębiorstwach i jednostkach naukowo- badawczych.

Data:

08.11.2011, godzina 8.30

Miejsce:

Warszawa, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ, ul. Bagatela 12

Dla kogo:

kadry zarządzającej, pracowników niższych szczebli (sektor biotechnologiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny), instytutów naukowych, wynalazców, naukowców

Opis

Szkolenie skierowane głównie do sektora biotechnologicznego, ale również kosmetycznego i farmaceutycznego z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.
Eksperci prowadzący szkolenie będą kłaść nacisk na praktyczne aspekty ochrony wynalazków w firmach biotechnologicznych i jednostkach naukowo- badawczych oraz zwrócą szczególną uwagę na wynalazcę, któremu również przysługuje prawo do wynalazku.

Prelegenci

·         Dorota Rzążewska - radca prawny, krajowy i europejski rzecznik patentowy, arbiter w sprawach dt. domen internetowych

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993r. ukończyła aplikację sędziowską, a w 1994r. zdobyła uprawnienia radcy prawnego oraz w 2002r.- rzecznika patentowego. Absolwentka podyplomowych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu prawa autorskiego (1998) oraz prawa konkurencji (1999). Arbiter sądu arbitrażowego dla domen internetowych .pl & .eu
Autorka oraz współautorka wielu publikacji. Specjalizuje się w sprawach z zakresu ochrony własności przemysłowej i
zwalczania nieuczciwej konkurencji prowadzonych przez sądami, organami ścigania oraz organami celnymi, a także w sprawach spornych przed Urzędem Patentowym.
Od 2011r. Fundator Fundacji JWP Masz Pomysł? Masz Patent. Masz Zysk! powołanej przy Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi, gdzie od 2007r. jest wspólnikiem zarządzającym i sprawuje nadzór nad postępowaniami spornymi i sądowymi odnośnie wszelkich aspektów ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, a także nadzoruje sprawy dotyczące nazw domen internetowych.

·         Dr Aleksandra Twardowska - krajowy i europejski rzecznik patentowy, biotechnolog

Absolwentka wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Rolniczej w Poznaniu. Doktor technologii żywności- biotechnolog. Autorka oraz współautorka wielu publikacji dotyczących ochrony własności przemysłowej w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Doświadczony rzecznik patentowy specjalizujący się w badaniach patentowych oraz prowadzeniu postępowań zgłoszeniowych wynalazków z dziedziny biotechnologii, farmacji, chemii. Posiada doświadczenie naukowo- badawcze oraz dydaktyczne połączone z praktyka prowadzenia spraw z zakresu ochrony własności przemysłowej przed Urzędem Patentowym RP oraz Europejskim Urzędem Patentowym.
Od 2007roku rzecznik patentowy w Dziale Patentów Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi, wcześniej prowadziła własną praktykę w ramach kancelarii BioPatent.

·         Dr Daniel Sulikowski - Ekspert ds. chemii

Absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Doktoranckiego przy Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Odbył również staż doktorski na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium. Doktor nauk chemicznych.
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na stanowisku naukowo-badawczym, zarówno w placówkach naukowych, jak i w branży farmaceutycznej.
Współautor wielu publikacji w wiodących czasopismach specjalistycznych o zasięgu międzynarodowym oraz współtwórca patentów z obszaru syntezy organicznej i farmacji.
Zajmuje się badaniami patentowymi, przygotowywaniem zgłoszeń patentowych oraz walidacjami patentów z zakresu chemii, farmacji, biotechnologii.

Program

8.30-9.00

Rejestracja i powitanie uczestników szkolenia, poranna kawa

9.00-11.00

Prawa własności intelektualnej i przemysłowej w jednostkach naukowo- badawczych oraz przedsiębiorstwach biotechnologicznych
Specyfika wynalazku biotechnologicznego - studium przypadku
Wynalazca a wynalazek, praktyczna wiedza o patentowaniu
Ochrona wynalazków biotechnologicznych w świetle obowiązujących przepisów
- od pomysłu do wynalazku, od wynalazku do patentu
- procedura uzyskania ochrony patentowej w pigułce
możliwości wykorzystania dodatkowego prawa ochronnego (SPC) na środki ochrony roślin
Zgłoszenie patentowe vs. publikacja naukowa
Wynalazca i jego prawo do wynalazku w przedsiębiorstwach i jednostkach naukowo- badawczych
Koszty a korzyści płynące z ochrony patentowej

11.00-11.20

Przerwa na kawę

11.20-13.20

Badania patentowe wynalazków biotechnologicznych
Patentowe bazy danych jako źródło informacji dla badacza
Zdolność patentowa
Czystość patentowa
Zajęcia warsztatowe- poszukiwanie w bazach danych
Ochrona wynalazków w Unii Europejskiej - Patent europejski o ujednoliconym skutku

13.20-14.00

Przerwa na lunch

14.00-15.00

Zarządzanie prawami własności intelektualnej i przemysłowej w przedsiębiorstwach biotechnologicznych oraz jednostkach naukowo- badawczych
Prawne aspekty komercjalizacji - od patentu do zysku

15.00-15.15

Przerwa na kawę

15.15-17.00

Naruszenia patentów w sektorze biotechnologicznym, studium przypadku
Środki ochrony prawnej przed naruszeniami
Podsumowanie i zakończenie szkolenia
Rozdanie certyfikatów

 Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2027>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter