Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowe tropy w walce z chorobą Alzheimera. Cztery ścieżki ryzyka odkryte przez naukowców
Nowe tropy w walce z chorobą Alzheimera. Cztery ścieżki ryzyka odkryte przez naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) dokonali przełomowego odkrycia, które może całkowicie zmienić sposób, w jaki diagnozujemy i zapobiegamy chorobie Alzheimera. Analizując elektroniczne karty pacjentów, badacze zidentyfikowali cztery główne ścieżki, które mogą predysponować do wystąpienia tej choroby.

 

 

Cztery drogi do Alzheimera

Zespół badaczy pod kierunkiem dr. Timothy’ego Changa i Mingzhou Fu wyodrębnił cztery typowe trajektorie zdrowotne, które mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera. Badanie przeprowadzone na 25 tys. pacjentach pokazują, że patrzenie na sekwencję chorób, a nie pojedyncze czynniki ryzyka, pozwala lepiej przewidywać rozwój Alzheimera. I tak wyróżniamy:

  • ścieżkę zdrowia psychicznego – stanów psychicznych prowadzących do pogorszenia funkcji poznawczych,
  • ścieżkę encefalopatii – związaną z postępującymi z czasem dysfunkcjami mózgu,
  • ścieżkę łagodnych zaburzeń poznawczych – powolną progresję trudności poznawczych,
  • ścieżkę chorób sercowo-naczyniowych – które zwiększają ryzyko demencji.

Każda z wyodrębnionych ścieżek charakteryzowała się unikalnym profilem demograficznym i klinicznym, co wskazuje, że poszczególne grupy społeczne mogą być bardziej narażone na określone typy rozwoju choroby.

Nowa jakość w przewidywaniu choroby

W odróżnieniu od wcześniejszych badań skupiających się na pojedynczych czynnikach zespół UCLA zastosował zaawansowane metody analityczne, w tym uczenie maszynowe i analizę sieciową, aby uchwycić powtarzalne sekwencje zdarzeń zdrowotnych prowadzących do Alzheimera. Wśród 5 762 pacjentów zidentyfikowano 6 794 unikalnych trajektorii postępu choroby. – Wyróżnienie takich wzorców sekwencyjnych – zamiast oceniania chorób pojedynczo – może znacząco usprawnić proces diagnozowania choroby Alzheimera – podkreśla dr Timothy Chang, neurolog z UCLA Health i główny autor badania. Co ważne, ok. 26% z tych ścieżek wykazywało uporządkowaną kolejność zdarzeń, np. nadciśnienie często pojawiało się przed epizodami depresji, które z kolei zwiększały ryzyko choroby Alzheimera. To właśnie te sekwencje, a nie pojedyncze diagnozy, okazały się głównymi predykatorami choroby.

Nadzieja na personalizowaną profilaktykę

Wyniki badania zostały potwierdzone na niezależnej, zróżnicowanej populacji w ramach programu All of Us, co zwiększa ich wiarygodność i zastosowanie w praktyce klinicznej. Dzięki temu możliwe stają się:

  • wcześniejsze wykrywanie ryzyka – identyfikacja osób zagrożonych demencją na długo przed wystąpieniem objawów,
  • skuteczniejsze interwencje – przerwanie niekorzystnych sekwencji zdrowotnych, zanim doprowadzą do wystąpienia choroby,
  • profilaktyka dopasowana do pacjenta – dostosowanie strategii do pacjenta w oparciu o indywidualne wzorce ścieżek.

Przyszłość bez choroby Alzheimera?

Najnowsze odkrycie to nie tylko sukces naukowy – to również nadzieja dla milionów ludzi na całym świecie. Jeśli lekarze będą w stanie rozpoznać drogę pacjenta predysponującą do Alzheimera wystarczająco wcześnie, być może uda się zahamować postęp choroby, zanim ona wystąpi.

Źródła

1. Mingzhou Fu, Sriram Sankararaman, Bogdan Pasaniuc, Keith Vossel, Timothy S. Chang. Identifying common disease trajectories of Alzheimer’s disease with electronic health records. eBioMedicine, 2025; 118: 105831 DOI: 10.1016/j.ebiom.2025.105831

2. https://www.sciencedaily.com/releases/2025/07/250707073347.htm

Fot. https://www.lummi.ai/photo/contemplative-elderly-man-in-autumn-park-ov1xd

KOMENTARZE
Newsletter