prof. dr. hab. Jarosławowi Kuśmierkowi z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, za prace nad uszkodzeniami DNA powstającymi w wyniku stresu oksydacyjnego i ich rolą w procesach mutagenezy i kancerogenezy.
Nagrodę zespołową przyznano:
zespołowi w składzie: dr hab. Bernard Korzeniewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Jerzy Żołądź z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, za cykl prac dotyczących teoretycznych badań regulacji procesu fosforylacji oksydacyjnej i glikozy w mięśniu szkieletowym oraz sercu.
Wyróżnienia przyznano:
- zespołowi z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w składzie:
prof. dr hab. Ewa Kula-Świeżewska, dr hab. Anna Szkopińska, mgr Magdalena Wojtas, dr Karolina Skorupińska-Tudek, mgr Monika Zelman-Femiak, mgr Agnieszka Bajda, Józefina Hertel, za prace z zakresu biosyntezy, budowy i roli biologicznej izoprenoidów.
- dr hab. Dorocie Nalepce z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie, za pracę pt. "Late Glacial and Holocene palaeoecological conditions and changes of vegetation cover under early farming activity in the south Kujawy region (Central Poland)", Acta Palaeobotanica, Supplementum No. 6, 2005: 3-90.
Ponadto, dr hab. Janusz M. Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie uzyskał w 2006 r. dwie inne, ważne nagrody: nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę habilitacyjną pt. „Ewolucja metylotransferaz RNA: analiza sekwencji, struktury i funkcji białek” oraz nagrodę z konkursu dla młodych naukowców Visegrad Group Academies Young Researcher Award 2006 organizowanego przez akademie nauk państw Grupy Wyszehradzkiej.
KOMENTARZE