Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Własność intelektualna
06.05.2008
Komisja Europejska przyjęła zalecenie w sprawie zarządzania własnością intelektualną w działalności polegającej na transferze wiedzy przez uczelnie i inne publiczne organizacje badawcze.
Tym samym Komisja potwierdza swe zaangażowanie w realizację celu Strategii Lizbońskiej, tj. przekształcenie UE w najbardziej dynamiczną i konkurencyjną na świecie gospodarkę opartą na wiedzy.

Do celów szczegółowych zalecenia należy wspomaganie państw członkowskich w kształtowaniu polityki i wytycznych w obszarze zarządzania własnością intelektualną i transferu wiedzy oraz promowanie wykorzystania wyników badań finansowanych ze środków publicznych.

W wielu przypadkach oznaczać to będzie ściślejszą współpracę publicznych organizacji badawczych i przedsiębiorstw prywatnych, na przykład współpracę środowiska naukowego i przemysłu. Większa współpraca konieczna jest także dla promowania innowacji otwartych, które uwzględniają transfer wiedzy między organizacjami odbywający się z założeniem, że ma ona zostać w pełni wykorzystana i trafić na rynek.

Przyjęcie zalecenia nastąpiło w odpowiednim momencie, zważywszy, że tuż przed nim opublikowano kilka raportów statystycznych, takich jak European Innovation Trendchart („Tabela tendencji w dziedzinie innowacji w Europie”), ukazujących, że choć Europa wyprzedza inne kraje – np. Stany Zjednoczone – pod względem liczby absolwentów kierunków ścisłych i technicznych, to w dziedzinie innowacji wciąż pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Wymaganym rozwiązaniem jest znalezienie sposobu na „ujarzmienie” potencjału europejskiego środowiska naukowego, by przynosił UE korzyści pod względem tworzenia nowych miejsc pracy oraz innowacji rynkowych. Osiągnięcie właśnie tego ma na celu zalecenie Komisji.

Komisja czym prędzej uspokaja obawy, że zarządzanie własnością intelektualną i transfer wiedzy przez publiczne organizacje badawcze będzie kłócić się z ich misją edukacyjną i badawczo-naukową. Przeciwnie – zalecenie będzie wspierać realizację celu publicznych organizacji badawczych polegającego na wytwarzaniu na rzecz społeczeństwa korzyści społeczno-gospodarczych. Może nawet stać się elementem zasadniczym dla przyciągnięcia studentów, naukowców oraz dodatkowych środków na finansowanie badań, w szczególności z sektora prywatnego oraz na szczeblu międzynarodowym.

Oprócz tego, zalecenie przedstawia w zarysie kodeks praktyki, który państwa członkowskie i instytucje akademickie mogą wykorzystać jako podstawę do wprowadzenia lub dostosowania krajowych wytycznych i przepisów dotyczących zarządzania własnością intelektualną lub transferem wiedzy.

Na kodeks praktyki składają się trzy główne rodzaje zasad, a mianowicie: zasady dotyczące wewnętrznej polityki własności intelektualnej, zasady dotyczące polityki transferu wiedzy oraz zasady dotyczące badań prowadzonych w ramach współpracy i badań prowadzonych na zlecenie.

Zalecenie jest dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/invest-in-research/pdf/ip_recommendation_en.pdf .


Źródło: KPK

KOMENTARZE
news

<Listopad 2018>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Newsletter