Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wirtualna sekcja zwłok w TechnoParku Łódź z udziałem Ministra Sprawiedliwości
07.09.2011

Łódzki Park Naukowo-Technologiczny z zaskakującą szybkością realizuje projekt budowy BioNanoParku. Uruchomiono już pierwszą w Polsce Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych, w której to są projektowane i wykonane zindywidulizowane implanty. Do tych celów wykorzystywane są badania z tomografii komputerowej oraz technologia szybkiego prototypowania, czyli drukowanie 3D. Jednym z ważniejszych etapów tworzenia indywidualnych implantów jest przetwarzanie obrazów z tomografii komputerowej na wirtualne modele. I właśnie ta metoda może posłużyć do wykonania wirtualnych sekcji zwłok.

Wirtualna autopsja została zaprezentowana podczas wizyty w Łódzkim Parku Naukowo-Technologicznym Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Podczas wizyty w łódzkim TechnoParku oglądałem możliwość przeprowadzenia wirtualnej sekcji zwłok. Wszyscy wiemy, ze sekcja zwłok jest tą najbardziej żmudną i uciążliwą procedurą w ramach postępowań przygotowawczych jak i badań, które sędzia zleca w trakcie rozprawy. Okazuje się, że te wyjątkowo trudne czynności, ale niezbędne do gromadzenia materiału dowodowego, można wykonywać poza stołem sekcyjnym w sposób wirtualny. Byłem pod ogromnym wrażeniem tego co mi pokazano. Do tej pory w ramach prezentacji komputerowej udawało się dokonywać wizualizacji części twardych czyli kości ofiary. To co z zasadzie do tej pory nie udało się nikomu to diagnoza części miękkich, np. uszkodzenia w mózgu. Taka możliwość kreuje się tutaj w inkubatorze przedsiębiorczości łódzkiego TechnoParku – powiedział dla portalu biotechnologia.pl Krzysztof Kwiatkowski.

Krokiem milowym w rozwoju techniki sekcyjnej okazało się wykorzystanie na przełomie XX/XXI wieku osiągnięć radiologii i rentgenodiagnostyki oraz nowoczesnych technik rejestracjii przetwarzania danych. Obecnie na świecie coraz powszechniejsza staje się wirtualna autopsja, polegająca na tym, że zwłoki lub części ciała są skanowane w aparacie TK przed wykonaniem właściwej sekcji zwłok.

Wirtualna sekcja zwłok jest użyteczną techniką, zwłaszcza w przypadkach, gdy wykonanie klasycznej sekcji zwłok jest utrudnione. Dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej, jaką dysponują współczesne komputery, jest możliwe tworzenie w krótkim czasie rekonstrukcji 3D na podstawie danych obrazowych, uzyskanych w czasie akwizycji TK. Pozwala to na przestrzenną dokumentację obrażeń takich, jak np. złamania kości. Fakt, że w przypadku badań pośmiertnych nie ma ograniczenia w zakresie zastosowanej dawki promieniowania, jak i czasu badania, pozwala na uzyskanie dużej liczby przekrojów, co bezpośrednio przekłada się na wysokiej jakości rekonstrukcje przestrzenne. Tak zebrane dane mogą być przechowywane latami i ponownie oceniane, przy uwzględnieniu potencjalnych nowych metod obrazowania, jak i opracowania materiału.

Dzięki współpracy Zakładu Medycyny Sądowej i Instytutu Radiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych wykonano badanie tomografii komputerowej mózgowia osoby postrzelonej.

Na podstawie tego badania stworzono trójwymiarowy model tych tkanek, pokazując między innymi fragmenty tanki kostnej oraz kanał przelotowy przez obie półkule mózgu.

Dodatkowo pracownicy TechnoParku zapewniają że dzięki jedynek w Polsce trójwymiarowej drukarce w jaką wyposażony została PracowniaIndywidualnych Implantów Medycznych będzie można stworzyć wirtualny model uszkodzonego narządu. Samo drukowanie polega na układaniu kolejnych warstw żywicy, która twardnieje tworząc model. Potem na jego podstawie, lekarz odwzorowuje dokładny element.

Wykorzystanie technik badawczych, opartych na badaniach obrazowych i cyfrowym przetwarzaniu danych, może być równie przełomowe dla medycyny sądowej, jak wprowadzenie analizy DNA. Badania, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe do przeprowadzenia z uwagina trudny dostęp do wysokospecjalistycznego sprzętu, wysokie koszty oraz niewystarczające możliwości techniczne, powoli stają się dostępne dla codziennej praktyki.

To jaką pracę udało się wykonać w ramach projektu budowy BioNanoParku, szybkość realizacji ale przede wszystkim pomysł co będzie się tutaj działo zaraz po oddaniu tego budynku, zasługuje na najwyższe słowa uznania. Można z dystansem podchodzić do moich słów, ponieważ Łódź jest moim rodzinnym miastem, ale spotkałem tutaj gości z zewnątrz, którzy również chwalą ten projekt, to jest to najlepszy dowód na to, że BioNanoPark ma ogromną przyszłość – dodał Minister Kwiatkowski.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter