Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wielkopowierzchniowy grafen pomoże biomedycynie
Spółka Nano Carbon poinformowała w środę o wprowadzeniu na rynek wyprodukowanych w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkuszy grafenu wielkopowierzchniowego o rozmiarach 50 x 50 cm. Znajdzie on zastosowanie m.in. w biomedycynie.

 

- Do tej pory sprzedawaliśmy grafen w arkuszach o rozmiarach 30 x 30 cm. Ciągłe doskonalenie technologii wytwarzania sprawia, że możemy naszym odbiorcom zaoferować większe rozmiary arkuszy - powiedział prezes Nano Carbon Jacek Augustyn.
Jak napisała firma w komunikacie, grafen produkowany w ITME wyróżnia się gładką i równą powierzchnią, dzięki czemu ma lepsze właściwości i więcej zastosowań niż grafen płatkowy.

 

Nano Carbon zwraca uwagę na możliwości wykorzystania grafenu z ITME w biomedycynie. Ta dyscyplina nauki wymaga grafenu idealnie równego i przylegającego do materiału, na który jest nakładany. "We Wrocławiu prowadzone są badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych (przypominających sprężyny rusztowaniach ze stali lub stopu chromowo-kobaltowego, umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego podczas zabiegu angioplastyki, czyli poszerzania naczyń krwionośnych zwężonych lub zamkniętych z powodu choroby - przyp. PAP). Dodatek grafenu może spowodować, że urządzenia medyczne takie jak stenty, sztuczne zastawki serca, cewniki czy elektrody stymulujące będą lepiej tolerowane przez organizm" - czytamy w komunikacie.

 

Zespołem naukowców pracujących nad zastosowaniem grafenu w urządzeniach medycznych kierują: dr Dariusz Biały z Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Wiesław Stręk z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.

 

- Technologia otrzymywania grafenu, którą ITME wykorzystuje do produkcji wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen można wyhodować. Zespół ITME robi to na folii miedzianej, z której można grafen przenieść na inny materiał. To nie jest prosta metoda wytwarzania, gdyż potrzebny jest do tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia, ale dzięki temu mamy najczystszy grafen na świecie - podkreślił Augustyn.

 

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2027>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter