Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
HiProMine to firma założona przez trzech naukowców – Jakuba Urbańskiego, Damiana Józefiaka i Jana Mazurkiewicza. Panowie postanowili cały swój pomysł oprzeć na… owadach. Pierwszą fabrykę otworzyli w Robakowie (!), gdzie obecnie rozwijają technologię hodowli owadów oraz pozyskiwania z nich substancji bioaktywnych.

 

Firma i jej projekty cieszą się rosnącym zainteresowaniem. HiProMine otrzymało wsparcie ze strony funduszu z Izraela oraz grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ponadto została wyróżniona takimi nagrodami jak: Master of Innovation (BioForum 2016), Newsweek Inicjator Innowacji oraz Uber Pitch. HiProMine współpracuje również z Europejską Agencją Kosmiczną w ramach projektu, którego założeniem jest stworzenie bioreaktora do utylizacji odpadów na cele misji kosmicznych. O początkach firmy, a także obecnych i dalszych planach na jej rozwój rozmawialiśmy z twórcami HiProMine, dr hab. prof. Damianem Józefiakiem (ceo) oraz dr Jakubem Urbańskim (cto), tuż po otrzymaniu przez nich nagrody Master of Innovation.


Wszystko zaczęło się od…
Jak podkreślają inicjatorzy, pomysł na biznes był dziełem przypadku. Jakub Urbański zajmował się przez wiele lat hodowlą owadów na potrzeby rynku amatorskiego, który w pewnym momencie się załamał. Zbieg okoliczności spowodował, że spotkał w tym czasie Damiana Józefiaka, który poszukiwał innowacji dla rynku paszowego, a konkretnie – alternatyw dla mączki rybnej i modyfikowanej genetycznie śruty sojowej. Opracowana wspólnymi siłami technologia otrzymywania mączki z owadów stała się konkurencyjna cenowo dla obydwu wspomnianych produktów i była pierwszym wytworem firmy.


A obecnie…
Aktualnie HiProMine prowadzi bardzo duży projekt badawczo-rozwojowy w ramach programu „Szybka ścieżka”, dlatego też większa część ich produkcji jest wykorzystywana na potrzeby badań, a nie sprzedaży. Spółka ma już wyprowadzone linie troficzne owadów, ale ciągle jeszcze pracuje nad nowymi technologiami zarówno ich hodowli, jak i późniejszego przetwarzania. Duet naukowców rozwiązał m.in. problem hodowli owadów tropikalnych w polskich warunkach klimatycznych. Część ich pomysłów została już objęta ochroną patentową, a nad częścią dalej trwają prace.


Badania prowadzone przez spółkę mają na celu identyfikację i charakteryzację nieznanych dotąd substancji, możliwych do wyizolowania z hodowanych przez naukowców owadów. Urbański i Józefiak znaleźli dla nich zastosowanie zarówno w przemyśle chemicznym, jak również w medycynie, farmacji i kosmetyce. Inicjowane badania wskazują na to, że niektóre oleje, które można wyizolować właśnie z owadów, mają olbrzymie walory kosmetyczne i wykazują lepszy profil kwasów tłuszczowych niż tak popularny obecnie olej kokosowy.


W przyszłości zaś…
Badacze śledzą także z dużą uwagą rynek suplementów diety, gdyż według nich niektóre białka z powodzeniem mogłyby być wykorzystane do stworzenia odżywek dla sportowców. Aktualnie nawet HiProMine sponsoruje Porsche Platinum GT3 Challenge Central Europe, a ich kierowca został Mistrzem Polski. Z jednej strony ludzie wciąż niechętnie patrzą na owady jako produkt spożywczy, a z drugiej – sportowcy sami szukają alternatyw zawierających szybko przyswajalne białko, aminokwasy rozgałęzione (bcaa) oraz naturalny błonnik, który mógłby być zapewniony w formie chityny. Owady to też źródło mikro- i makroelementów – zawierają dużą ilość selenu i żelaza. W przyszłości pomysłodawcy HiProMine myślą z resztą o spin out’cie, który będzie specjalizował się właśnie w produktach dietetycznych i spożywczych, ale ku temu jeszcze długa droga.

 


Na podstawie rozmowy z dr hab. prof. Damianem Józefiakiem oraz dr Jakubem Urbańskim

 

KOMENTARZE
Newsletter