Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Więcej patentów biotechnologicznych w Polsce
01.09.2008
W dniach 4-5 września 2008 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w  Krakowie odbędzie się sympozjum naukowe. Własność przemysłowa w innowacyjnej gospodarce; Wycena patentu i ocena ryzyka związanego z wdrożeniem.
Jego organizatorem jest Urząd Patentowy RP.

Tematem obrad będą zagadnienia wyceny wartości wynalazków oraz oceny ryzyka związanego z ich wdrażaniem. Z uwagi na stale rosnące znaczenie komercjalizacji wyników działalności twórczej stanowi to obecnie jeden z niezbędnych warunków prawidłowego zarządzania wiedzą zarówno w sektorze nauki, jak i w przemyśle. Problematyka ta jest niezwykle ważna dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność innowacyjną w obszarze nowych technologii: partnerów uczelni i placówek naukowych w prawidłowym procesie transferu technologii. Wycena własności przemysłowej oraz ocena ryzyka związanego z wdrożeniem rozwiązania ma także istotne znaczenie w kontekście obecności przedsiębiorstwa na Giełdzie Papierów Wartościowych, w tym szczególnie na rynku New Connect. Zagadnienia tegorocznego sympozjum zostaną zaprezentowane przez uznanych ekspertów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii oraz Europejskiego Urzędu Patentowego.
Czy w Polsce zagadnienie wyceny własności przemysłowej/intelektualnej w obszarze biotechnologii wydaje się nurtującym i ważnym tematem? Jak ma się to zagadnienie do tempa rozwoju tej nauki w Polsce? Zdaniem Adama Taukerta z UPRP Biotechnologia podobnie jak inne szybko rozwijające się dziedziny wiedzy wymaga stosowania nowoczesnych metod zarządzania własnością intelektualną, a szczególnie prawami wyłącznymi. Ze względu na możliwość osiągania istotnych zysków z działalności biznesowej opartej na wynalazkach biotechnologicznych, ale także duży stopień ryzyka gospodarczego, problematyka wyceny praw własności przemysłowej oraz ocena szans powodzenia wdrożenia w dziedzinie biotechnologii jest szczególnie istotna zarówno dla autorów rozwiązań jak i potencjalnych inwestorów.      

Czy na sympozjum będzie miejsce dla biotechnologów? Ponieważ tematyka sympozjum ma charakter uniwersalny dla całego obszaru nauki i techniki,  wszystkie wykłady i seminaria będą prowadzone przez specjalistów pod kątem przekazania wiedzy możliwej do zastosowania we wszystkich dyscyplinach naukowych i technicznych generujących rozwiązania mogące być przedmiotem patentu, jak podkreśla rzecznik prasowy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej,  "Skomplikowany charakter wynalazku biotechnologicznego, jak i rozwój regulacji prawnych związanych ze stosowaniem biotechnologii wymagają stałego doskonalenia wiedzy na temat możliwości ochrony rozwiązań w tej dziedzinie ze strony wszystkich uczestników procesu tworzenia i stosowania biotechnologii - dotyczy to zarówno naukowców, jak i menedżerów wdrażających biotechnologie na skalę przemysłową oraz finalnych użytkowników produktów biotechnologicznych. Stąd zapotrzebowanie na wiedzę w dziedzinie patentowania biotechnologii systematycznie wzrasta. "   

Należy zatem zadać sobie pytanie o to, jak na tle innych krajów europejskich "wypadają" Polacy i ilość patentów z obszaru biotechnologii: Do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej trafia rocznie kilkadziesiąt zgłoszeń wynalazków z obszaru biotechnologii. W rozwiniętych gospodarkach europejskich liczba ta jest znacznie wyższa, ale szybki rozwój biotechnologii w skali światowej pozwala przewidywać, że również w Polsce liczba zgłoszeń patentowych może w najbliższych latach istotnie wzrosnąć – dowiedział się Serwis Biotechnologiczny.  

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2029>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter