Realizacja zadań badawczych i kameralizacja – to dwa podstawowe zagadnienia, którym przyjrzą się eksperci programu Wirtualny Instytut Badawczy w ramach planowanych warsztatów on-line. Spotkania zostały przygotowane z myślą o kandydatach na Liderów zespołów badawczych, którzy za moment staną przed wyzwaniem przygotowania, a następnie realizacji zakładanych w ramach programu zadań badawczych. Zaproszeni do udziału w warsztatach eksperci przybliżą praktyczne aspekty związane z zapewnieniem sprawnego zarządzania zespołem badawczym, ale i efektywną i skuteczną komercjalizacją wypracowanych efektów.
Warsztaty w formule on-line (platforma MS Teams) zaplanowano na 26 i 27 stycznia (początek o godz. 10.00). Osoby zainteresowane udziałem zobowiązane są do wypełnienia formularz zgłoszeniowego na stronie programu. – Liczba miejsc jest limitowana. Warsztaty będą miały kameralny charakter i pozwolą uzyskać przyszłym Liderom zespołów badawczych pogłębioną wiedzę na temat zasad funkcjonowania projektowanych przez nich zespołów, ale i strategii komercjalizacji oraz roli i miejsca w całym tym procesie Podmiotu Zarządzającego – wyjaśnia Paweł Kurant, dyrektor programu WIB. W spotkaniu udział wezmą również: dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT, Podmiotu Zarządzającego programem oraz dr Maciej Drożdż, dyrektor ds. transferu technologii w Łukasiewicz – PORT, ekspert ds. komercjalizacji programu WIB.
Wirtualny Instytut Badawczy to pierwszy program tego typu w Polsce, finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w obszarze biotechnologia medyczna – onkologia. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł. WIB umożliwi finansowanie pracy naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych, gwarantując do 100% finansowania zadań badawczych w perspektywie do 10 lat. Do programu zostanie zakwalifikowanych do 10 zespołów badawczych. Nabór wniosków na zespoły badawcze rusza 1 marca 2021 r.
KOMENTARZE