Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Węzły chłonne umożliwiają wzrost komórek w terapii tkankowej
04.10.2012

Zespół z University of Pittsburgh na mysim modelu udowodnił, że zdrowe węzły chłonne mogą stanowić formę specyficznego bioreaktora i umożliwiają zasiedlenie, rozwój i różnicowanie różnym typom komórek. Pozwala to na stworzenie funkcjonalnego odpowiednika narządu, który z różnych przyczyn nie spełnia swojej roli w organizmie, otwierając nowe drogi terapii komórkowej i tkankowej.

Badanie przeprowadzone zostało w trzech etapach. Pierwsze doświadczenie polegało na podaniu hepatocytów do węzła chłonnego umiejscowionego w jelicie czczym myszy z niewydolnością wątroby. Po dwunastu miesiącach komórki zasiedliły węzeł, formując prawidłowo funkcjonującą tkankę, odpowiadającą do 70% masy zdrowego narządu.

Kolejna seria eksperymentów obejmowała wszczepienie grasic, pobranych od mysich noworodków, do zwierząt pozbawionych grasicy. Po miesiącu u badanych osobników zachodził proces produkcji i dojrzewania limfocytów CD4+ i CD8+. Przeszczepione komórki uformowały w węźle chłonnym struktury odpowiadające korze i rdzeniowi grasicy.

Trzecie badanie dotyczyło komórek wysepek trzustki, które zostały podane zwierzętom traktowanym streptozotocyną, wywołującą cukrzycę. Również w tym przypadku przeszczep przyjął się z sukcesem i zaczął produkować peptyd C i glukagon, przywracając w ciągu sześciu tygodni właściwy poziom cukru u badanych myszy.

Doświadczenia te stwarzają ogromną szansę dla osób cierpiących na grożące życiu dysfunkcje narządów. W takich przypadkach najczęściej jedyną możliwość stanowi przeszczep, a mimo szybkiego rozwoju transplantologii główną barierę stanowi dostępność organów do przeszczepu. Tkanka powstała po wszczepieniu odpowiednich komórek do węzła chłonnego mogłaby całkowicie przejąć funkcje niewydolnego organu lub go odciążyć, zwiększając jakość i długość życia chorego.

 

Źródło: http://genengnews.com

 

Zuzanna Sobańska

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter