Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Warsztaty zorganizowane w ramach projektu: "Komercjalizacja Nauk innowacyjnych„
19.10.2010
Kolejna, druga odsłona Warsztatów w ramach Projektu „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” odbyła się w dniach 20 września – 01 października 2010 roku, w Centrum Szkoleniowym TWINS w Warszawie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty przeznaczone są dla pracowników jednostek naukowych i podmiotów działających na rzecz nauki w zakresie zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi oraz komercjalizacji rezultatów prac badawczych. Warsztaty są również niebywałą okazją dla połączenia wypoczynku z wykładami z dziedziny komercjalizacji badań naukowych. Rekrutacja trwa zaledwie 4 miesiące, a liczba zgłoszeń przekroczyła już magiczną liczbę „200”. Według określonych zasad rekrutacji, które polegają na weryfikacji wcześniej dostarczonych ankiet aplikacyjnych, wyselekcjonowano grupę 40-stu pracowników jednostek naukowych chcących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania badaniami naukowymi oraz ich komercjalizacją.

Tym razem w II edycji Warsztatów wzięli udział naukowcy z: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Łódzkiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wyższej Szkoły Informatyczno-Ekonomicznej, Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Informatyki, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz Akademii Obrony Narodowej.

Warszaty były podzielone na dwa 5-dniowe zjazdy. Każdy dzień zjazdu liczył średnio 8 godzin wykładowych. W odróżnieniu od I edycji na początku odbyły się zajęcia z Maciejem Strzębickim, który poprowadził warsztaty z zakresu komunikacji nauki i biznesu oraz zapoznał uczestników z nowoczesnymi technikami PR a także tematyką marketing-mix. Uczestnicy II edycji wykazywali szczególne zainteresowanie wykładami jakie poprowadził Maciej Strzębicki. Wykładowca ten pojawiał się wielokrotnie na zajęciach w ramach II edycji w celu licznych rozmów kuluarowych, które jeszcze bardziej zgłębiały wiedzę uczestników Warsztatów. Pierwszego dnia, po zakończeniu zajęć wszyscy uczestnicy mieli możliwość skosztowania specjałów kulinarnych przygotowanych przez obsługę hotelu. Uczestnicy nie mniej chętnie korzystali z sali bilardowej znajdującej się na terenie Centrum Szkoleniowego i tam wymieniali się swoimi pomysłami i poglądami…”co by tu jeszcze skomercjalizować?..”.

Podczas trzeciego dnia prawnik Anna Nowosad prowadziła zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz uświadamiała uczestników o prawnych i praktycznych aspektach transferu wiedzy do biznesu.



Kolejne dni I zjazdu to zajęcia z Szymonem Kurzycą działającym od dwóch lat w zespole Lewiatan Bussines Angels oraz Jackiem Błońskim – Wiceprezydentem Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu. W tym dniu uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystywać narzędzia pozwalające na zwiększenie jakości współpracy sektora B+R z przedsiębiorstwami. Szymon Kurzyca podczas swoich zajęć przedstawił również praktyczną wycenę zakładanych spółek oraz zapoznał uczestników z koncepcją Rynków NewConnect, funduszami Venture Capital oraz Private Equity.

Dzień piąty, kończący zmagania pierwszego tygodnia to zajęcia warsztatowe z zakresu Gender Mainstreaming w instytucjach naukowych. W ramach tego tematu – Marta Doroba – doktorantka z Wydziału Nauk Społecznych i Sztuki na UWM w Olsztynie przeprowadziła zajęcia w formie wykładowej oraz ćwiczeniowej, które przybliżały tematykę oraz problemy związane z programem równości kobiet i mężczyzn w instytucjach naukowych. W trakcie zajęć pomiędzy prowadzącą a uczestnikami niekiedy dochodziło do burzliwej wymiany zdań. Jednakże fakt ten świadczy tylko i wyłącznie o tym, że sytuacja kobiet i mężczyzn zarówno w świecie nauki, jak i biznesu jest różna oraz wymaga głębszej analizy.

Po całotygodniowej nauce, większość z Beneficjentów Ostatecznych, zaopatrzona w „suchy prowiant”, ruszyła w trasę do własnych domów w celu szukania zapasów energii na kolejny tydzień zmagań z tą niełatwą dziedziną życia jaką niewątpliwie jest „komercjalizacja nauki”. Po weekendowym odpoczynku przyszedł czas na kolejny tydzień zdobywania niezbędnej wiedzy w celu komercjalizacji swoich pomysłów przez naszych Beneficjentów Ostatecznych.

Tym razem podczas drugiego tygodnia Warsztatów w ramach działań monitoringu i ewaluacji, ewaluatorka Projektu – dr Edyta Borys przeprowadziła z wybranymi uczestnikami zogniskowane wywiady grupowe – FGI, które posłużą w uzyskaniu ciekawych rozwiązań stawianych problemów z zakresu komercjalizacji wyników badań naukowych. Pierwszym dniem drugiego zjazdu w ramach II edycji Warsztatów w Projekcie była część wykładowa poprowadzona przez Piotra Przewrockiego. Tematyka jego prelekcji obejmowała zarządzania badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi. Piotr poraz kolejny dał wyraz temu że w swojej dziedzinie jest niebywałym fachowcem i odpowiadał na każde pytanie płynące z sali od zaciekawionych tematyką uczestników.

Kolejny II dzień to wykłady Jakuba Wronkowskiego na temat potrzeb przedsiębiorców w relacji pomysłodawca-przedsiębiorca. Jakub Wronkowski starał się również wytłumaczyć na czym polegają i jak rozumieć schematy współpracy przedsiębiorcy z naukowcem. W odróżnieniu od innych trenerów Jakub prowadził wykład po raz pierwszy, jednak poradził sobie z powierzonym mu zadaniem „bez dwóch zdań”.

Trzeci dzień II zjazdu to wykłady które poprowadzili Tomasz Grzybowski wraz z Krzysztofem Gawrysiakiem, które miały na celu przybliżyć zasady i techniki komercjalizacji prac badawczych. Zarówno Tomek Grzybowski - dyrektor ds. rynków kapitałowych i relacji inwestorskich jak i Krzysztof Gawrysiak - dyrektor ds. technologii ICT, wchodzą w skład zespołu ekspertów w partnerskim Projekcie prowadzonym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt: „Science2Buisness”- Inkubator Innowacyjności.

Celem „Science2Buisness”- Inkubator Innowacyjności jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw działających w oparciu o nowatorskie rozwiązania z zakresu biotechnologii, telemedycyny, energii odnawialnej oraz technologii informatycznych i mobilnych. Do inkubatora mogą zgłaszać się pomysłodawcy z całego kraju. Bardziej szczegółowe informacje na temat Projektu komplementarnego do Projektu „Komercjalizacja Nauk Innowacyjnych” jakim jest „Science2Bussines – Inkubator Innowacyjności” można znaleźć pod adresem strony internetowej: www.science2business.pl



Przedostatni dzień dwutygodniowej potyczki naszych Beneficjentów to praca w grupach tematycznych. Zajęcia polegały na poznaniu dobrych praktyk z zakresu komercjalizacji badań w trzech różnych grupach tematycznych. Kolejnym razem największym zainteresowaniem wśród naszych Beneficjentów cieszyły się warsztaty z dziedziny energii odnawialnej i ecotechnologii, które poprowadził Wojciech Szapiel. Dwie pozostałe grupy to: biotechnologia oraz technologie telefoniczne i internetowe (ICT).

Na dziewiąty dzień Warsztatów przewidziano uroczystą kolację. Gościem specjalnym uroczystości był Prezes Fundacji „Nowe Media” – Maciej Witkowski z rąk, którego uczestnicy otrzymali komplet materiałów składających się z teczki skórzanej, notatnika oraz wyjątkowego 16 GB pendrive’a, wraz z materiałami promocyjnymi Projektu, który może stać się nieodzowną częścią archiwizacji prac badawczych prowadzonych przez naszych Beneficjentów.

Ostatnim dniem, wieńczącym całość warsztatów był test ewaluacyjny przygotowany przez ewaluatora Projektu dr Edytę Borys. Po wyczerpującym teście, który wymagał przyswojenia ogromnej wiedzy przez uczestników przyszedł czas na wyśmienity obiad w formie bufetu przygotowany przez Centrum Szkoleniowe TWINS.

Kolejnym punktem ostatniego dnia Warsztatów było wręczenie przez Koordynatora merytorycznego projektu Krzysztofa Lendziona prestiżowego certyfikatu i zaświadczenia o pozytywnym ukończeniu warsztatów. Treść certyfikatów świadczy, że 40 pracowników podmiotów działających na rzecz nauki, biorących udział w projekcie posiada niezbędną wiedzę, która pozwoli na lepszą komunikację tych dwóch „światów”: Biznesu i Nauki.

Mamy nadzieję, iż te dziesięć dni warsztatowych, były niezwykle interesujące i pożyteczne zarówno dla naszych Beneficjentów jak i zapewne również dla prowadzących warsztaty. Najważniejszym celem dla nas było pokazanie właściwej drogi jaką trzeba przejść od pomysłu czy wynalazku do jego komercjalizacji.

Jeśli i ty chcesz podnieść swoją wiedzę z zakresu komercjalizacji wyników badań zgłoś się już teraz do Projektu poprzez stronę internetową www.komercjalizacja-nauki.pl Kolejne Warsztaty już na przełomie lutego i marca 2011r.

Projekt prowadzi „Fundacja na Rzecz Budowy Społeczeństwa Opartego na Wiedzy „Nowe Media”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym. Projekt realizowany jest w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
KOMENTARZE
news

<Listopad 2022>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter