W skład konsorcjum, które zostało zawiązane 19 maja 2014 weszli: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Województwo Lubelskie reprezentowane przez Marszałka Krzysztofa Hetmana, KUL Creative sp. z o.o., Fundacja Rozwoju KUL, Elementa Critica sp. z o.o., Lubelski Węgiel „Bogdanka”, kancelaria prawnicza Dentons oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Głównym celem istnienia „Konsorcjum biotechnologia metanowa dla rozwoju województwa lubelskiego” jest wykorzystanie na skalę przemysłową odkryć naukowych i technologii produkcji ektoiny.
O tym, czym jest ektoina oraz jakie korzyści niesie jej tania produkcja na duża skalę można przeczytać tutaj.
Badania prowadzone w Katedrze Biochemii i Chemii Środowiska KUL oprócz produkcji ektoiny są w dużej części związane z węglem. Ektoina jest produkowana przez bakterie wyizolowane z kopalni węgla kamiennego Lubelski Węgiel "Bogdanka", dodatkowo naukowcom udało się wyjaśnić dlaczego w tej kopalni nie odnotowuje się wybuchów metanu, co ma miejsce we wnętrzu śląskich kopalni.
Dzięki zawiązaniu konsorcjum w skład którego wchodzą zarówno jednostka akademicka, jak i organy samorządowe, pozarządowe oraz firmy prywatne możliwa staje się realizacja projektów na znacznie większą skalę. Zwiększa to również szanse na pozyskanie funduszy zewnętrznych np. pochodzących z unijnego programu "Horyzont 2020".
Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman podczas konferencji prasowej powiedział: "(…) ze strony samorządu województwa można liczyć na wszelkiego rodzaju doradztwo i nie ukrywam, że także na dofinansowanie środkami europejskimi, które będziemy mieli do dyspozycji w nowym regionalnym programie operacyjnym i stworzenie z tego, projektu kluczowego dla województwa lubelskiego.".
KOMENTARZE