Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W Lublinie zawiązano konsorcjum do komercjalizacji ektoiny
19 maja zostało podpisane porozumienie o zawiązaniu "Konsorcjum biotechnologia metanowa dla rozwoju województwa lubelskiego". W ramach jego funkcjonowania będą realizowane prace badawcze i badawczo-wdrożeniowe z zakresu biotechnologii, w szczególności prace nad komercjalizacją produkcji ektoiny według technologii opracowanej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

W skład konsorcjum, które zostało zawiązane 19 maja 2014 weszli: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Województwo Lubelskie reprezentowane przez Marszałka Krzysztofa Hetmana, KUL Creative sp. z o.o., Fundacja Rozwoju KUL, Elementa Critica sp. z o.o., Lubelski Węgiel „Bogdanka”, kancelaria prawnicza Dentons oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza. Głównym celem istnienia „Konsorcjum biotechnologia metanowa dla rozwoju województwa lubelskiego” jest wykorzystanie na skalę przemysłową odkryć naukowych i technologii produkcji ektoiny.

 O tym, czym jest ektoina oraz jakie korzyści niesie jej tania produkcja na duża skalę można przeczytać tutaj.

 Badania prowadzone w Katedrze Biochemii i Chemii Środowiska KUL oprócz produkcji ektoiny są w dużej części związane z węglem. Ektoina jest produkowana przez bakterie wyizolowane z kopalni węgla kamiennego Lubelski Węgiel "Bogdanka", dodatkowo naukowcom udało się wyjaśnić dlaczego w tej kopalni nie odnotowuje się wybuchów metanu, co ma miejsce we wnętrzu śląskich kopalni.

 Dzięki zawiązaniu konsorcjum w skład którego wchodzą zarówno jednostka akademicka, jak i organy samorządowe, pozarządowe oraz firmy prywatne możliwa staje się realizacja projektów na znacznie większą skalę. Zwiększa to również szanse na pozyskanie funduszy zewnętrznych np. pochodzących z unijnego programu "Horyzont 2020".

 Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman podczas konferencji prasowej powiedział: "(…) ze strony samorządu województwa można liczyć na wszelkiego rodzaju doradztwo i nie ukrywam, że także na dofinansowanie środkami europejskimi, które będziemy mieli do dyspozycji w nowym regionalnym programie operacyjnym i stworzenie z tego, projektu kluczowego dla województwa lubelskiego.".

Źródła

fotografia: www.kul.pl

autor zdjecia: Tomasz Koryszko

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter