Listy polecające w sprawie utworzenia centrum wysłali do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego między innymi wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent miasta Łodzi. Po akceptacji w resorcie nauki, wniosek musi jeszcze zatwierdzić Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. 85 milionów euro, bo tyle kosztuje budowa i wyposażenie obiektu, pochodzić ma ze środków przyznanych Polsce w ramach działania 2.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
ECBNT będzie efektem współpracy Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, Instytutu Biologii Medycznej PAN oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, które utworzyły w tym celu konsorcjum BioTechMed.
Według pomysłodawców podstawowym założeniem jest utworzenie nowatorskiego w skali kraju centrum badawczego, opartego na najlepszych wzorcach z innych krajów europejskich w których wykorzystuje się synergizm wynikający ze współdziałania uczelnianych jednostek badawczo-dydaktycznych i instytutów badawczych akademii nauk oraz przemysłu. ECBNT otwarte będzie także na współpracę z innymi partnerami, akademickimi i przemysłowymi zarówno z kraju jak i za granicy, co będzie umożliwiało uaktualnianie profilu badawczego i tworzenie doraźnych konsorcjów badawczo-wdrożeniowych do realizacji konkretnych projektów.
Jeśli projekt zyska akceptację, w centrum prowadzone będą badania z zakresu między innymi biotechnologii przemysłowej, nano-ustrukturyzowanych biomateriałów i produktów biochemicznych, biomateriałów i nano-ustrukturyzowanych polimerów, nanomateriałów nieorganicznych oraz materiałów nano-ustrukturyzowanych dla elektroniki i opto-elektroniki.
Siłę centrum stanowić ma 26 laboratoriów, w tym 7 laboratoriów syntezy, 11 laboratoriów analizy i 8 laboratoriów wdrożeniowych.
Twórcom ECBNT udało się już zaprosić do Międzynarodowego Komitetu Doradczego naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Belgii i Włoch, a przewodnictwo objął jeden z najczęściej cytowanych na świecie chemików prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA).
KOMENTARZE