Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
W dniach 7-9 listopada 2013 roku, na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, już po raz ósmy, odbyło się VIII Międzynarodowe Sympozjum Naukowe – "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska – interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników". Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął portal Biotechnologia.pl

W Międzynarodowym Sympozjum Naukowym – "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska – interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników” uczestniczyli młodzi naukowcy - studenci i doktoranci kierunków przyrodniczych, zarówno z polskich jak i zagranicznych uczelni. Podczas sesji posterowych oraz wystąpień referatowych mieli możliwość zaprezentowania wyników badań, realizowanych w ramach prac dyplomowych, studiów doktoranckich lub też działalności studenckich kół naukowych.

O to jak zrodziła się idea zorganizowania tego typu konferencji i jaką rolę odegrało w niej Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego? zapytaliśmy Panią dr Krystynę Walińską (opiekuna naukowego Koła Naukowego Biologów, kierownika naukowego konferencji):

Koło Naukowe Biologów działa na Uniwersytecie Zielonogórskim od 2002 roku.  W 2006 roku razem z ówczesnym dyrektorem Instytutu Biotechnologii i Ochrony Środowiska – prof. dr hab. Michałem Stosikiem postanowiliśmy stworzyć członkom koła możliwość przedstawienia wyników swoich badań na szerszym forum. Zorganizowano wówczas I Sympozjum Młodych Przyrodników. Początkowo miało ono charakter seminarium adresowanego do studentów naszego Uniwersytetu, ale już w następnym roku na II Sympozjum (jeszcze o charakterze krajowym) pojawili się uczestnicy z innych polskich ośrodków akademickich. Wykład inauguracyjny dotyczący materiałów biodegradowalnych wygłosił prof. Sylwester Gogolewski z  AO/ASIF Research Institute z Davos (Szwajcaria). Z roku na rok liczba uczestników Sympozjum „Od biotechnologii do ochrony środowiska” rosła i już w 2008 roku impreza miała charakter międzynarodowy.

Od początku głównym organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Liczy ono ok. 20-30 członków (liczba zmienna w poszczególnych latach). Studenci, głównie z wydziału Nauk Biologicznych, mogą działać w ramach dwóch Działów: Biologii Molekularnej (sekcja: Mikrobiologii i Genetyki, Biochemii i Biologii Komórki oraz  Bioinformatyki) i Przyrodniczego (sekcja: Zoologiczna/Muzeum Przyrodnicze, Ornitologiczna, Badań Bezkręgowców, Botaniki i Antropologiczna). KNB posiada własne lokum, w którym odbywają się zebrania, seminaria, uroczyste spotkania, czy też studenci mają możliwość skorzystania z komputera. Najważniejsze formy działalności i zrealizowane zadania KNB to:

  • Realizacja tematów badawczych poszczególnych sekcji,
  • udział w ośmiu edycjach Festiwalu Nauki – 2006-20013 r. oraz  imprezach promujących UZ: „Buz do kariery”, Dni Otwarte, Salon Maturzysty, Młodzieżowy Uniwersytet Zielonogórski i i dwie edycje „Nocy Biologów”,
  • udział w konferencjach naukowych (liczne nagrody dla członków KNB, m.in. nagrody I i II stopnia przyznane w kolejnych edycjach (III-IX) International Scientific Conference for Students and Aspirants „Youth and Progress of Biology" we Lwowie (2008-2013 r.),
  • wyjazdy na warsztaty i obozy naukowe,
  • utworzenie galerii fotografii przyrodniczej WNB i organizacja licznych wystaw fotograficznych,
  • prowadzenie strony internetowej KNB http://www.knb.wnb.uz.zgora.pl,
  • publikacje w czasopismach naukowych i popularno-naukowych.

Była przewodnicząca naszego KNB, obecnie już absolwentka naszego wydziału – Anna Reder,  dwukrotnie była stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w 2011 r. została laureatką Studenckiego Nobla – konkursu na najlepszego studenta RP.

 

 

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Sympozjum Naukowego– "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska – interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników” zgromadziło 138 uczestników w tym: 58 studentów, 79 doktorantów i 2 absolwentów i jednego ucznia szkoły średniej. Uczestnicy reprezentowali 28 uczelni z kraju i zagranicy (Ukraina i Wietnam): Politechnikę Łódzką, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Szczeciński, Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Zielonogórski, Taras Shevchenko National University of Kyiv, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Liceum nr 3 im Stanisława Wyspiańskiego w Jastrzębiu-Zdroju, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Śląską w Gliwicach, Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Częstochowską, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki, Hong Duc University International Education Center i Vinh University.

Łącznie w trakcie sympozjum zaprezentowano 129 wystąpień (64 postery i 65 prezentacji ustnych) z następujących obszarów badawczych:

  • Antropologia (anatomia i fizjologia człowieka, antropogeneza, biologia i ekologia człowieka)
  • Biologia molekularna (bioinformatyka, modelowanie procesów biologicznych, biochemia, biologia komórki, genetyka, mikrobiologia)
  • Biotechnologia (biofizyka, biotechnologia, chemia)
  • Botanika (botanika, fizjologia roślin)
  • Ekologia (architektura i ekologia krajobrazu, ekologia roślin, ekologia zwierząt)
  • Ochrona Przyrody (bioróżnorodność, ochrona zasobów naturalnych edukacja przyrodnicza)
  • Zoologia (bezkręgowce, kręgowce, anatomia i fizjologia zwierząt, filogeneza i ontogeneza zwierząt).

 

Komitet Naukowy konferencji ocenił bardzo wysoko poziom wystąpień i prezentacji posterowych. Najciekawsze prace zostały nagrodzone i wyróżnione. Konferencja spełniła oczekiwania organizatorów i miejmy nadzieję uczestników – wyjaśniła dr Walińska - Kolejna konferencja planowana jest w 6-8 listopada 2014 r. w Zielonej Górze. Miejscem konferencji będzie budynek Wydziału Nauk Biologicznych (ul. Prof. Szafrana 1 w Zielonej Górze). Zatem już dzisiaj zapraszamy na IX Międzynarodowe Studenckie Sympozjum Naukowe "Między Biotechnologią, a Ochroną Środowiska.

 

 

Portal Biotechnologia.pl serdecznie dziękuję dr Krystynie Walińskiej za pomoc przy realizacji materiału.

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter