Vienna Biocenter Summer School to inicjatywa, która powstała w roku 2010. Ma celu obdarowanie utalentowanych studentów z całego świata możliwością rozwijania swoich umiejętności w renomowanym instytucie. Dzięki udziałowi w programie uczestnicy mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy, pracy w świetnie wyposażonym laboratorium oraz nabycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku, co jest wartością nie do przecenienia. Wszystko to dzięki współpracy czterech instytutów naukowych: Instytutu Patologii Molekularnej, Instytutu Biotechnologii Molekularnej, Laboratoriów Max F. Perutza oraz Instytutu Grzegorza Mendla.
No dobrze, ale jak to dokładnie wygląda?
Rokrocznie w Summer School bierze udział 25 studentów wybranych spośród aplikacji nadesłanych z każdego możliwego zakątku globu. Wybrańcy dostają zakwaterowanie, zwrot kosztów podróży, darmowy travel pas na komunikację miejską w Wiedniu oraz stypendium (1400 euro) na własne wydatki. Szkoła zaczyna się 1-go lipca i kończy 31-go sierpnia. Każdy uczestnik ma do wyboru udział w jednym z dostępnych projektów badawczych. Jest w czym wybierać: dostępne są badania z zakresu biologii molekularnej, immunologii, bioinformatyki, biologii RNA i jeszcze kilku innych. Prowadzenie własnych prac laboratoryjnych - wymagane! Możliwy jest też udział w dość nieformalnie prowadzonych wykładach, zachęcających studentów do dyskusji nad najnowszymi odkryciami nauki. 9 tygodni pracy kończy się sympozjum, na którym uczestnicy opowiadają zgromadzonym, czego udało im się dokonać. Najlepsze prezentacje są nagradzane.
Zaintrygowany? Oto co należy zrobić, by dać sobie szansę na udział:
Przede wszystkim aplikować mogą studenci, którzy do 30-go czerwca skończą przynajmniej 2 lata studiów. Kandydat powinien mieć za sobą pewne doświadczenie laboratoryjne, a i dobre wyniki w nauce również są pożądaną cechą. Niezbędna jest też oczywiście biegła znajomość języka angielskiego. Aplikować można poprzez stronę internetową. Wszelkie dodatkowe informacje znajdują się natomiast pod tym linkiem.
Bardzo możliwe, że Twoja uczelnia świetnie zna to wydarzenie. Może ktoś z obecnych lub byłych jej studentów miał okazję w nim uczestniczyć? Warto popytać - informacje z pierwszej ręki na pewno się przydadzą. Jeśli natomiast nie masz takiej możliwości, rzuć okiem na filmik promocyjny dostępny na stronie programu. I jeśli Cię przekona - aplikuj!
KOMENTARZE