Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Venter coraz bliżej sztucznej formy życia
25.08.2009
Craig Venter, naukowiec, który poprowadził pierwszą prywatną firmę mającą na celu stworzenie mapy ludzkiego genomu, uzyskał sukces w przekształceniu jednej bakterii w drugą, przybliżając się tym samym do stworzenia sztucznej formy życia.
Venter i jego współpracownicy ominęli układ obronny bakterii, który pokrzyżował ich uprzednie wysiłki. Dzięki temu uzyskali bakterię, która wcześniej nie istniała. Najnowsze doniesienia można znaleźć w czasopiśmie Science.

Technologia uzyskana przez Ventera może pomóc naukowcom znacznie zmieniać DNA istniejących już organizmów do stworzenia np. przyjaznych środowisku biopaliw lub do usuwania węgla z atmosfery. Exxon Mobil Corp, największa firma związana z przemysłem naftowym ogłosiła 14 lipca, że zainwestuje ponad 600 milionów dolarów w produkcję paliw z glonów. W opracowaniu tej technologii ma pomóc firma Synthetic Genomics Inc, założona przez Craiga Ventera.

- To nowe wersje żyjących już mikroorganizmów, które mogą być bardzo użyteczne - powiedział Eckard Wimmer, profesor genetyki molekularnej z Uniwersytetu Long Island - To kolejny krok w przód w procesie opracowywania biotechnologicznego organizmów mających służyć ludziom. Wimmer, będący twórcą pierwszego syntetycznego wirusa (2002 rok) nie brał udziału w doświadczeniach Ventera.

W 2008 roku, Venter i jego współpracownicy donieśli na łamach czasopism specjalistycznych, że połączyli ze sobą najdłuższy jak dotąd fragment bakteryjnego DNA i wprowadzili go do osłon komórkowych innej bakterii, której DNA zostało usunięte. Jednak wysiłki naukowców spełzły na niczym, kiedy okazało się, że nie są w stanie tej bakterii powołać do życia.

Pokrzyżowanie wysiłków naukowców było wynikiem ważnej cechy bakterii odkrytej przez Hamiltona Smitha, naukowca, który stanowił część grupy Ventera w J. Craig Venter Institute (Rockville, MD). Smith otrzymał w 1978 roku nagrodę Nobla za wykazanie, że bakteryjne enzymy - restryktazy - chronią te drobnoustroje przed inwazją innych organizmów i fragmentacją natywnego DNA.

- To jak układ odpornościowy bakterii - mówił Venter - Gdy pojawia się obce DNA, bakterie po prostu poddają je procesowi trawienia enzymatycznego.

Gdy w pierwszej fazie eksperymentów zespół poniósł klęskę, wysnuto teorię, że to właśnie restryktazy mogą być przyczyną tej swoistej interferencji. Po transplantacji DNA pierwszej bakterii, Mycoplasma mycoides, do drożdży, których materiał genetyczny łatwiej jest poddać manipulacjom, naukowcy uzyskali możliwość modyfikowania chromosomów bakteryjnych na dwóch ważnych drogach.

Po pierwsze zmienili ich właściwości tak, by dało to możliwość uzyskania efektów w postaci nowych produktów metabolizmu. takich, które mogłyby być użyteczne w przemyśle. Po drugie, przekształcili fragmenty materiału genetycznego bakterii tak, by nie zostały rozpoznane przez restryktazy. To pozwoliło im na przeszczepienie zmodyfikowanego genomu z jednej do drugiej bakterii i stworzenia nowej formy życia.

- Gdy tylko wstawiliśmy chromosomy bakteryjne do komórek drożdżowych, zaczęły się one zachowywać jak chromosomy drożdży co pozwoliło zespołowi na liczne i szybkie modyfikacje materiału genetycznego bakterii - powiedział Venter. - Stworzyliśmy druga bakterię, która jest kompletnie funkcjonalna

Jednak tak przełomowe odkrycie wzbudza dylematy etyczne i środowiskowe. - To niesprawdzona technologia i wymaga ona debaty nad etycznymi i środowiskowymi konsekwencjami wprowadzenia uzyskanych dzięki niemu organizmów - powiedziała Alison Smith, profesor biologii roślin z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jednak przekształcone organizmy mogą służyć wielu celom. Jak dotychczas, biotechnolodzy, pomimo wspomnianych obaw, są bardzo zainteresowani możliwością użycia produkujących energię drobnoustrojów jako rafinerii do produkcji etanolu, bio-diesla lub innych półproduktów naftowych, bez użycia materiałów takich jak kukurydza.


John Craig Venter (ur. 14 października 1946 w Salt Lake City w USA) – amerykański biolog i przedsiębiorca. W szkole średniej zamierzał przez pewien czas porzucić naukę. Walczył w Wietnamie; po zakończeniu wojny skończył medycynę. Uzyskał stopnie naukowe z zakresu biochemii, fizjologii i farmakologii. Był założycielem, dyrektorem i głównym naukowcem w firmie Celera Genomics, która stała się sławna z powodu prowadzonych przez nią prac nad ludzkim genomem w ramach Human Genome Project. Firma ta zamierzała wykorzystać wyniki prac do celów komercyjnych. Venter założył w 1992 roku The Institute for Genomic Research, a obecnie jest dyrektorem The Center for the Advancement of Genomics. W roku 2005 został współzałożycielem firmy Synthetic Genomics. 4 września 2007 kierowany przez Ventera zespół genetyków opublikował w czasopiśmie „PLoS Biology” pełną sekwencję jego genomu. Była to pierwsza tak dokładna analiza materiału genetycznego konkretnego człowieka. 18 października 2007 ukazała się jego autobiografia zatytułowana A Life Decoded: My Genome: My Life. W październiku 2007 Venter ogłosił, że jego grupa badawcza rozpoczyna pracę nad utworzeniem w sposób syntetyczny żywego organizmu. Pierwszym etapem miało być odtworzenie bakterii Mycoplasma genitalium. 29 stycznia 2008 w magazynie „Science” opublikowano doniesienie o uzyskaniu pełnego genomu bakterii (za Wikipedią).
KOMENTARZE
news

<Marzec 2020>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter