Działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej (budżet 110 mln euro
Celem działania jest zwiększenie liczby przedsiębiorstw działających w oparciu
o innowacyjne rozwiązania. W początkowej fazie programu zostaną wybrane instytucje, których zadaniem będzie wyszukanie innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu na bazie takiego pomysłu nowego przedsiębiorstwa (tzw. preinkubacji), a następnie, po zidentyfikowaniu szans na komercyjny sukces danego przedsięwzięcia, wejście kapitałowe
w nowopowstałą firmę.
Dofinansowanie obejmie 100% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem poniesionych przez instytucję otoczenia biznesu, zaś w przypadku wejścia kapitałowego - maks. 200 tys. euro na firmę (przy czym wkład własny przedsiębiorcy musi wynosić co najmniej 50%), a w przypadku firm transportowych maksymalnie 100 tys. euro.
Działanie 3.3 Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP (budżet 50 mln euro)
Celem działania jest aktywne wspieranie i promowanie współpracy inwestorów prywatnych
z przedsiębiorcami poszukującymi środków finansowych na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Wsparcie zostanie skierowane do nowych i już istniejących sieci inwestorów prywatnych (anioły biznesu, venture capital), na wzmocnienie tych sieci, stymulowanie współpracy między nimi, na platformy kojarzenia inwestorów z przedsiębiorcami. Drugi strumień wsparcia obejmie przedsiębiorców i będzie przeznaczony na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego.
Wsparcie udzielane w ramach działania będzie pokrywać do 100% wydatków kwalifikowanych poniesionych przez sieci inwestorów oraz do 50% kosztów doradztwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Działanie 5.1 Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym (budżet 104,3 mln euro)
Celem działania jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw poprzez wsparcie rozwoju powiązań pomiędzy przedsiębiorcami oraz pomiędzy przedsiębiorstwami
a instytucjami otoczenia biznesu i jednostkami naukowymi. Dofinansowaniem będą mogły zostać objęte wydatki na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych związanych z nową inwestycją, doradztwo z zakresu opracowania planów rozwoju i ekspansji powiązania, udział w krajowych i międzynarodowych spotkaniach w celu wymiany doświadczeń oraz wydatki w zakresie szkoleń.
Maksymalna kwota wsparcia na jeden projekt rozwoju powiązania kooperacyjnego dla części inwestycyjnej to 20 mln PLN, w przypadku kosztu usług doradczych będzie to maksymalnie 400 tys. PLN i 1 mln PLN na usługi szkoleniowe.
Działanie 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu (IOB) świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym) (łączny budżet działania
65 mln euro; na projekty IOB wybierane w trybie konkursowym przewidziano ok. 32 mln euro)
Celem działania jest ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do kompleksowych, wysokiej jakości usług biznesowych niezbędnych z punktu widzenia prowadzenia działalności innowacyjnej. W ramach działania planowane jest wzmocnienie sieci IOB poprzez promowanie współpracy w ramach sieci, wymiany doświadczeń, wspólnej obsługi klientów oraz rozwój oferty usług o charakterze proinnowacyjnym. W działaniu przewidziano również możliwość budowy i rozwoju systemów informatycznych obejmujących informacje o innowacjach.
Wielkość wsparcia na wzmocnienie potencjału instytucji i wspólnych przedsięwzięć może wynosić do 100% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Działanie 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną (budżet 39 mln euro)
W ramach działania mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie na pokrycie kosztów uzyskania ochrony własności przemysłowej (patentów, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych) poza granicami Polski, bądź na pokrycie kosztów związanych z realizacją ochrony własności przemysłowej tj. wszczęciem postępowania
w zakresie unieważnienia lub wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji.
Przewiduje się, że dofinansowanie nie może być niższe niż 2 tys. PLN i wyższe niż
400 tys. PLN. Ponadto, w ramach działania 10% środków zostanie skierowane do Instytucji Otoczenia, Biznesu na wsparcie projektów dotyczące upowszechnienia wiedzy na temat korzyści wynikających z ochrony własności intelektualnej w przedsiębiorstwach, w tym projekty promocyjne i informacyjne mające na celu wzrost świadomości przedsiębiorców z korzyści płynących z ochrony własności intelektualnej oraz metod i możliwości ochrony własności intelektualnej.
Przewiduje się, że dofinansowanie pojedynczego projektu nie może być niższe niż 200 tys. PLN i wyższe niż 2 mln PLN, a wysokość dofinansowania może wynosić do 100% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Źródło: PI
KOMENTARZE