Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Uniwersytet Śląski uruchomił kierunek inżynierii biomedycznej
10.10.2007
Współczesna medycyna nie może rozwijać się bez informatyki - uważają naukowcy i przekonują, że tylko przy pomocy narzędzi informatycznych można dziś zebrać i przetworzyć wiedzę o złożonych procesach biologicznych człowieka.
Uniwersytet Śląski uruchomił kierunek studiów, na którym w tym zakresie kształcić się będzie 60 studentów. Inżynieria biomedyczna to połączenie wiedzy z pogranicza nauk technicznych, medycznych i biologicznych.

Kierunek inżynierii biomedycznej ze specjalnością informatyka medyczna otwarto w tym roku akademickim na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach uczelni w Sosnowcu. W trakcie studiów studenci będą kształceni z zakresu szeroko pojętej informatyki medycznej, która zajmuje się m.in. systemami medycyny obrazowej, medycznymi bazami danych, systemami diagnostyki medycznej, specjalistycznym oprogramowaniem, komputerowymi sieciami szpitalnymi oraz telemedycyną.


Specjaliści w dziedzinie szybko rozwijającej się telemedycyny, czyli leczenia na odległość, już dziś są na rynku potrzebni, a wkrótce będą jeszcze bardziej poszukiwani. Niewykluczone, że w przyszłości konsultacje lekarskie np. przez internet staną się normą.

Absolwenci nowego kierunku będą przygotowani do pracy w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach, czy firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem medycznych systemów informatycznych.

Powinni także znaleźć zajęcie w administracji medycznej jako administratorzy szpitalnych sieci komputerowych.

Wśród wykładowców, oprócz kadry UŚ, będą także pracownicy Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce

KOMENTARZE
Newsletter