Uczelnie tworzące federację pod nazwą Uniwersytet Centralnej Polski działając wspólnie, w oparciu o wspólnie zdefiniowane cele i w sposób skoordynowany, będą mogły skutecznie konkurować w każdym obszarze, począwszy od rekrutacji, także poza granicami Polski, poprzez zdobywanie funduszy z polskich i europejskich instytucji, a skończywszy na istotnym wzroście potencjału naukowego i badawczego.
Dlaczego Łódź?
Łódź jest szczególna, jeśli chodzi o napływ inwestycji zagranicznych. Mieści się w pierwszej trójce aglomeracji, do których w ciągu ostatnich trzech lat wpływa największy kapitał zagraniczny w formie inwestycji. Są to inwestycje coraz ciekawsze, będące częścią tzw. biznesu intelektualnego np. centra usług biznesowych, ośrodki naukowo-badawcze. W Łodzi stanowią one ok. 80%.
Idea Uniwersytetu Centralnej Polski.
Konieczność stworzenia UCP wynika z trzech zasadniczych przesłanek: ujemnych trendów demograficznych, zmiany proporcji celów w kierunku większego udziału badań w działalności uczelni w stosunku do dydaktyki, oraz długofalowych planów kolejnych rządów do koncentracji nakładów finansowych na naukę w kilku wiodących ośrodkach akademickich.
Idea utworzenia UCP odpowiada na pytanie, jak dokonać „skoku cywilizacyjnego” łódzkiego środowiska akademickiego w sytuacji zmian modelu szkolnictwa wyższego w Polsce i konieczności sprostania konkurencji w obrębie Unii Europejskiej.
Kto na tym zyska?
Projekt ma zadanie dać studentom możliwość odbycia wyjątkowych warsztatów i staży. Dzięki współpracy absolwenci uczelni będą mieli za sobą pierwsze doświadczenia z praktyką biznesową, a ich umiejętności będą lepiej dopasowane do potrzeb przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym.
Cel stworzenia Uniwersytetu Centralnej Polski?
Celem projektu jest utworzenie ośrodka akademickiego o potencjale badawczym i ofercie dydaktycznej konkurencyjnej w stosunku do ośrodków warszawskiego i krakowskiego oraz stymulowanie rozwoju interdyscyplinarnych dziedzin badawczych i organizacyjne wsparcie dla podejmowania i koordynacji dużych projektów badawczych i wdrożeniowych z udziałem partnerów zagranicznych, w priorytetowych dziedzinach badań. UCP ulepszy efektywność wykorzystania infrastruktury badawczej i dydaktycznej, a także stworzy organizacyjne możliwości dla nowych, interdyscyplinarnych kierunków studiów.
Ponadto pomysłodawcy skoncentrują się na skuteczniejszym zdobywaniu funduszy zagranicznych dla realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych o znaczeniu regionalnym, co obniży koszty świadczenia usług dla studentów.
Priorytetem jest stworzenie jednolitej platformy współpracy z władzami samorządowymi i państwowymi miasta i regionu oraz potencjału logistycznego, finansowego, badawczego i wdrożeniowego dla współpracy z kluczowymi instytucjami życia gospodarczego, szczególnie w regionie.
Jakie zasady będą obowiązywać partnerów UCP?
Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne, o dowolnym wybranym przez partnera stopniu zaangażowania i marginesie autonomii. Partnerzy wnoszą do UCP swoje rozwinięte przedsięwzięcia, pozyskując zainteresowanych współpracowników, lecz pozostając liderami tych przedsięwzięć. Sami określają zasady współfinansowania wspólnych przedsięwzięć i współpracy przy pozyskiwaniu środków z zewnątrz na zasadach solidarnego ponoszenia realnych kosztów (cost sharing model), z uwzględnieniem potrzeb rozwoju systemu lub usługi, a także ustalają wspólne potrzeby w zakresie infrastruktury badawczej i dydaktycznej i prowadzą wspólną, skoordynowaną politykę inwestycji i remontów.
Naszym zdaniem Uniwersytet Centralnej Polski podniesie rangę Łodzi Akademickiej. Gratulujemy pomysłu.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE