Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Tytoń pomoże w leczeniu wścieklizny?
14.02.2013

Do tej pory tytoń kojarzony był z niekorzystnym wpływem na zdrowie, jednak w najbliższym czasie może to się zmienić. Nowe badania Uniwersytetu St George w Londynie wykazały, że rośliny tytoniu mogą być genetycznie modyfikowane w celu wytworzenia przeciwciał przeciwko wirusowi wścieklizny. Istnieje nadzieja, że dzięki tym badaniom możliwe stanie się bezpieczne i niedrogie leczenie wścieklizny w krajach rozwijających się.

Według WHO wścieklizna występuje w 150 krajach i zabija 55000 osób rocznie, głównie w Azji i Afryce.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną zwierząt mogącą przenieść się na człowieka. Wywołuje ją wirus Rabies virus z rodziny Rhabdoviridae. Wirus atakuje ośrodkowy układ nerwowy co prowadzi do zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego oraz do śmierci. Głównym źródłem zakażenia jest pogryzienie przez chore zwierzę, gdy do rany dostanie się jego ślina.

Choroba czasem nazywana jest „wodowstrętem” ze względu na objaw - na sam widok lub dźwięk wody ciało reaguje mimowolnymi skurczami mięśni.

Do tej pory nieznany jest skuteczny lek na wściekliznę. Jedyną czynnością jaką można wykonać jest uodpornienie bierno-czynne polegające na podaniu surowicy i serii szczepionek w bardzo krótkim czasie po ugryzieniu przez chore zwierzę. Jest to bardzo droga metoda, a szczepionka jest skuteczna jedynie, kiedy zostanie podana przed wystąpieniem objawów choroby.

Otrzymywanie przeciwciał opiera się na limfocytach B i T, które rozpoznają obce białka jako antygen, przeciwko którym wytwarzają naturalne przeciwciała. Metoda otrzymania przeciwciał polegała na wstrzyknięciu myszy antygenu – wirusa wścieklizny w celu pobudzenia jej układu immunologicznego do produkcji przeciwciał. W celu upodobnienia otrzymanych przeciwciał mysich do ludzkich i jednoczesnego wysokiego stopnia wiązania z antygenem rozwinięto techniki humanizacji. Przeciwciała humanizowane zostały wprowadzone do tytoniu – genetycznie zmodyfikowana roślina wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi wścieklizny.

Przeciwciało wytworzone z genetycznie modyfikowanych roślin zostało przebadane pod kątem wpływu na wściekliznę. Okazało się skuteczne w leczeniu szerokiej gamy wirusów wścieklizny zapobiegając łączeniu się wirusa z zakończeniami nerwowymi co zapobiega wnikaniu do mózgu przez nerwy.

Wykorzystanie przeciwciała z genetycznie zmodyfikowanego tytoniu może znacznie obniżyć koszty leczenia, zabiegi będą bardziej dostępne i pomogą ocalić życie wielu osób.

Odkrycie może prowadzić do dalszych badań z udziałem innych roślin, ale tytoń jest bardzo atrakcyjny do tego celu – nie jest używany do produkcji żywności.


Przeczytaj również:

Nikotyna - jaki wpływ wywiera na komórkę?


 

Helena Korczyc

W oparciu o:

www.vetopedia.pl

www.wired.co.uk

www.gizmag.com

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2026>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Newsletter