Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Test genetyczny Genomtec SARS-CoV-2 Duo Kit wykrywa wszystkie znane warianty koronawirusa
Test genetyczny Genomtec SARS-CoV-2 Duo Kit wykrywa wszystkie znane warianty koronawirusa

Firma Genomtec S.A., zajmująca się technologią medyczną, specjalizująca się w izotermicznej metodzie diagnostyki klinicznej, zarówno w POCT, jak i szybkich testów genetycznych, zbadała efektywność diagnostyczną swojego najbardziej zaawansowanego produktu – testu dwugenowego (Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit, dalej: RT-LAMP Duo Kit). Badania wykazały, że test Genomtec jest w stanie wykryć wszystkie trzy nowe szczepy SARS-CoV-2 (brytyjski, południowoafrykański oraz brazylijski) z tym samym wysokim poziomem precyzji, jak w przypadku pierwotnego szczepu wirusa.

 

Przeprowadzenie analizy miało swoje podłoże w zidentyfikowaniu nowych wariantów SARS-CoV-2, tj. brytyjskiego (znanego jako VUI-202012/01, typu B1.1.7), południowoafrykańskiego (501Y.V2, typu B1.351) oraz brazylijskiego (typ B.1.1.248), które zawierają mutacje mogące mieć wpływ na obniżenie skuteczności obecnie dostępnych testów genetycznych na rynku.

Genomtec przeprowadził szczegółową analizę mutacji występujących we wszystkich trzech obecnie znanych wariantach. W badaniach wykorzystano analizę bioinformatyczną (in silico), jak również w tzw. laboratorium mokrym, wykorzystując zmutowane fragmenty genów, które mają być wykrywane przez test, aby w pełni potwierdzić wiarygodność zestawu w rozpoznawaniu wszystkich znanych dotychczas wariantów. Jest to szczególnie ważne w zadbaniu o zdrowie publiczne oraz bezpieczeństwo krajowych programów szczepień, aby złagodzić dodatkową presję wywieraną na światowe systemy opieki zdrowotnej ze względu na wyższą zdolność do rozprzestrzeniania się wariantów lub jeszcze nie potwierdzoną odporność wirusa na działanie szczepionki i jego zjadliwość.

– Wyniki te dają naszym klientom na całym świecie pewność, że produkt opracowany przez Genomtec (zestaw RT-LAMP Duo Kit) pozostaje skuteczny i dokładny w wykrywaniu obecnie zidentyfikowanych wariantów SARS-CoV-2. Jesteśmy zaangażowani w stały nadzór diagnostyczny nad nowo pojawiającymi się wariantami SARS-CoV-2, zapewniając dokładność i funkcjonalność naszych produktów. Pozostajemy w kontakcie z rządowymi i publicznymi organami zajmującymi się zdrowiem, aby skoncentrować nasze wysiłki na wdrożeniu naszych testów do laboratoriów, zarówno publicznych, jak i prywatnych poprzez naszych dystrybutorów w Polsce i na świecie – mówi Miron Tokarski, Prezes Zarządu Genomtec S.A.

Genomtec, po zakończeniu z sukcesem oferty publicznej i pozyskaniu 8 mln zł, zmierza na NewConnect. Spółka w ostatnim czasie złożyła dokument informacyjny na GPW, otwierając tym samym formalną procedurę wprowadzenia akcji do Alternatywnego Systemu Obrotu. Zgodnie z zapowiedziami Genomtec powinien zadebiutować na NewConnect już w pierwszym kwartale bieżącego roku.

KOMENTARZE
Newsletter