Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Technoparki podpisały porozumienie o współpracy
13.02.2013

Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny i Bełchatowsko-Kleszczowski Park Przemysłowo-Technologiczny będą razem budować innowacyjny potencjał województwa łódzkiego. 13 lutego o godzinie 12.00 w budynku łódzkiego BioNanoParku, Andrzej Styczeń i Dariusz Stępczyński -prezesi obydwu parków technologicznych podpisali porozumienie o współpracy miedzy instytucjami. Porozumienie zapewni promocję obydwu instytucjom i pomoże im w tworzeniu dobrego środowiska dla rozwoju innowacji w biznesie. Głównym ich celem będzie ułatwienie transferu innowacyjnych rozwiązań ze sfery nauki do sfery biznesu.

W Łodzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym znajdują się najnowocześniejsze laboratoria. Efektem dzisiejszego porozumienia będzie ich wykorzystanie przez firmy działających w obrębie Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Dzięki zaistniałej inicjatywie firmy te będą miały wsparcie w postaci specjalistycznego sprzętu udostępnionego przez Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny. Fakt, że obszary działalności parków uzupełniają się, był impulsem do nawiązania współpracy. Inicjatywa ta pozwoli zaoferować nowym przedsiębiorcom komplementarną ofertę. BKPPT gromadzi innowacyjne firmy, które wykorzystają zaplecze Łódzkiego Parku. Bełachtowsko-Kleszczowski Park posiada inkubatory technologiczne, oraz inwestuje w innowacyjne firmy (na ten moment 20 spółek). Zajmuje się on również wspieraniem doradczo-wdrożeniowym firm.

- Łączy nas to, że posiadamy wspólnego udziałowca jakim jest Politechnika Łódzka. Scementuje to nas w zakresie komercjalizacji technologii, nie tylko regionu ale i całej Polski. Dzięki współpracy z Łódzkim Regionalnym Parkiem Naukowo-Technologicznym będziemy mieli możliwość korzystania z nowych technologii, niedostępnych dla mniejszego ośrodka takiego jak nasz Park. Bliskość Łodzi i parków spowoduje, iż nasza współpraca będzie lepsza niż do tej pory - odpowiedział prezes Andrzej Styczeń na pytanie, w jaki sposób zostanie zaplanowana w przyszłości komercjalizacja i transfer technologii w obu parkach.

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, między innymi: Marszałek Województwa Łódzkiego, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi, Prezydent Miasta Bełchatów, Wójt Gminy Kleszczów, Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi oraz przedstawiciele łódzkich uczelni wyższych.

– To kleszczowsko-bełchatowsko-łódzkie porozumienie będzie kolejną nicią spajającą region. Dzięki współpracy technoparków, będziemy mogli efektywniej budować innowacyjny potencjał Łódzkiego – powiedział Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego podczas uroczystości podpisania porozumienia.

– W dzisiejszych czasach modnym słowem jest słowo „smart”. Dziś chcę powiedzieć, że to porozumienie jest very smart. Dziękuję w imieniu studentów, którzy w przyszłości na tej relacji skorzystają – dodał prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej.

Obydwaj prezesi obiecali, że w przeciągu miesiąca ujawnią pierwszą inicjatywę będącą wynikiem współpracy technoparków. Prezes Andrzej Styczeń nie mógł uchylić rąbka tajemnicy, ale obiecał, że studenci łódzkich uczelni z pewnością się z niej ucieszą.

  


Przeczytaj również:

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył BioNanoPark w Łodzi - "To miejsce jest prawdziwą odpowiedzią na wyzwania stojące przed Polską"


 

Izabela Kołodziejczyk/ Donata Zaczyńska/ Łukasz Kałużny/ Seweryn Frasiński
portal Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
news

<Luty 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
1
2
Newsletter