Zespół prowadzony przez farmaceutę i chemioinformatyka Sean’a Ekins’a z Collaborative Drug Discovery w Burlingame oraz dr Joel’a Freunlich’a z University of Medicine and Dentistry w New Jersey (New Jersey Medical School) „nauczył” komputer przeszukiwać bazy dane leków w celu wybierania składników zdolnych do zwalczania gruźlicy, przy minimalnych skutkach ubocznych (wyniki opublikowane w Chemistry & Biology).
Przez ostatnie 40-to lecie, jedynie jeden nowy lek został wdrożony do walki z gruźlicą, która powoduję blisko 2 miliony zgonów każdego roku. Proces identyfikacji i testowania nowych leków zostały usprawnione w ostatnich latach. Do badań wykorzystywane są roboty, które są w stanie przetestować tysiące związków w procesie zwanym „testem przesiewowym wysokiej wydajności” (ang. HTS). Niemniej jednak testy HTS kosztują miliony i generują mało obiecujące wyniki w poszukiwaniu leków na gruźlicę. Jeśli nawet jakiś związek zidentyfikowany jako potencjalny lek wydawaje się być odpowiednim, to często okazuje się on toksyczny dla ludzkiego organizmu.
Ekspert chemioinformatyki S. Ekins oraz chemik dr Freundlich postanowili wykorzystać komputery w celu prowadzenia wstępnych badań nad właściwościami substancji, które mogłyby być potencjalnymi lekami.
Korzystając z publicznie dostępnych baz danych HTS zawierających informacje na temat substancji antygruźliczych, badacze „nauczyli” komputer „rozumieć”, które właściwości chemiczne lekarstw są skorelowane z ich czynnością przeciwgruźliczą, a które wpływają toksycznie na organizm.
Raz „nauczony” komputer, prawidłowo wybiera związki, które są skuteczne w walce z gruźlicą. Co więcej redefiniuje na nowo, te które nie były używane od 40 lat.
Praca naukowców pokazuję, że potrafią oni za pomocą ogólnie dostępnego oprogramowania komputerowego oraz baz danych HTS efektywnie przewidzieć właściwość leków.
„Jeśli możemy do testów wybierać lek spośród niewielkiej liczby związków, zamiast badania tysięcy molekuł z pewnością będzie to tańsze.” twierdzi S. Ekins
„Dane są łatwo dostępne, a my chcemy zachęcić ludzi do korzystania z nich” dodaje dr Freundlich
W obliczu kryzysu, który dosięga nawet sektor naukowy wykorzystywanie pomysłu badaczy do poszukiwania nowych leków na wiele chorób może przynieść znaczne oszczędności.
Anita Kunikowska
Źródło:
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130321131920.htm
KOMENTARZE