Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sztuka negocjacji pomocna podczas proszenia o podwyżkę
Sztuka negocjacji pomocna podczas proszenia o podwyżkę

Jak rozmawiać o podwyżce, aby przekonać pracodawcę, że zasługujemy na wyższą pensję? Kluczem do sukcesu jest prowadzenie skutecznej negocjacji. Przygotuj się do rozmowy ze swoim szefem i zastanów się, jakimi argumentami możesz przekonać go do podwyżki? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i jakich błędów należy unikać podczas negocjowania wyższego wynagrodzenia!

 

 

Umów się na spotkanie

Rozmowa na temat podwyżki nie może odbywać się w pośpiechu. Najlepiej umów się ze swoim pracodawcą na spotkanie, wspólnie ustalając termin i godzinę. Konkretna data jest bardzo istotna, aby nie dać się zbyć ciągłym przekładaniem rozmowy. Szef może zapytać, jaki będzie powód Waszego spotkania? W takim wypadku powiedz wprost, że chciałbyś porozmawiać o wyższym wynagrodzeniu. Pamiętaj, że odpowiednie okoliczności spotkania mogą wpłynąć na skuteczność negocjacji. Nie proś o rozmowę w sytuacji, gdy firma jest w kryzysie lub wszyscy są pochłonięci pracą nad ważnym projektem. Zastanów się również nad odpowiednim terminem i porą. Rozmowę o podwyżce najlepiej zaplanować w środku tygodnia i w środku dnia.

Nie oczekuj niemożliwego

Jeśli chcesz, aby Twoje negocjacje na temat podwyżki zakończyły się sukcesem, nie możesz oczekiwać nierealnej dla branży kwoty. Wspomnij o konkretnej wysokości wynagrodzenia, która byłaby dla Ciebie satysfakcjonująca, ale nie zapominaj o realiach w Twojej branży. Najlepiej zapoznaj się ze średnimi stawkami oferowanymi na podobnym stanowisku. Jeśli nie chcesz podawać szczegółowej kwoty w przeliczeniu na brutto lub netto, wspomnij o procentowym wzroście. Pamiętaj również, że sztuka negocjacji w dużej mierze polega na umiejętności osiągnięcia satysfakcjonującego kompromisu. Jeśli szef będzie w stanie zaproponować Ci nieco niższą podwyżkę, zapoznaj się z jego argumentacją – jednym z podstawowych błędów w prowadzeniu negocjacji jest niesłuchanie argumentów drugiej strony.

Chcesz poprosić o podwyżkę? Odwiedź portal the:pro i sprawdź, jakie stawki obowiązują w Twoim regionie.

Przygotuj rzeczowe argumenty

W sztuce negocjacji bardzo ważne jest odpowiednie uargumentowanie swojej tezy. Również w przypadku prośby o podwyżkę musisz zastanowić się, jak przekonać do niej pracodawcę. Przygotuj wcześniej odpowiednie argumenty, których szef nie będzie mógł podważyć – w skutecznej negocjacji nie ma miejsca na improwizację. Możesz wspomnieć o zwiększeniu zakresu obowiązków lub przypomnieć o swoich największych sukcesach. Nie dostałeś podwyżki w ciągu ostatnich kilku lat? Również ten argument może okazać się skuteczny podczas negocjacji. Postaraj się przekonać pracodawcę, że wykonywane przez Ciebie obowiązki od dłuższego czasu przyczyniają się do sukcesów całej firmy.

Nie dostałeś upragnionej podwyżki? Sprawdź najnowsze oferty pracy i zadbaj o lepsze warunki finansowe!

Jak reagować na odmowę?

Skuteczna negocjacja powinna uwzględniać przygotowanie się na wypadek każdej ewentualności. Jeśli rozmowa nie zakończy się po Twojej myśli, nie należy się poddawać. Pracodawca odmówił Ci podwyżki, argumentując swoją decyzję trudną sytuacją w firmie? W takim razie postaraj się okazać zrozumienie i spytaj, kiedy możecie wrócić do tej rozmowy? Jeśli szef w danym momencie nie chce zgodzić się na podwyżkę, spróbuj wynegocjować inne korzyści. Możesz wspomnieć o benefitach pozapłacowych, takich jak karta na zajęcia sportowe czy dostęp do prywatnej opieki medycznej.

Podsumowanie

Odpowiednie uargumentowanie prośby o podwyżkę to klucz do sukcesu. Pamiętaj, aby rozmawiać wyłącznie o życiu zawodowym – pracodawcy nie interesuje Twoja trudna sytuacja rodzinna. Argumentem nie może być także wyższe wynagrodzenie kolegów z zespołu. Musisz kierować się przede wszystkim własnymi osiągnięciami, które przyczyniły się do sukcesu całej firmy. Zadbaj także o to, aby nie dać się ponieść emocjom i prowadzić rozmowę spokojnym tonem.

Chcesz sprawdzić, ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/rozmowa-kwalifikacyjna-wywiad-3410427/

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
LSOS Summit 2024
2024-11-28 do 2024-11-29
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter