Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szkolenia dla naukowców kluczem do rozwoju współpracy nauki z przemysłem
31.08.2009
Współpraca nauki z przemysłem jest jednym z determinantów wzrostu gospodarczego naszego kraju, a z całą pewnością jest czynnikiem decydującym o wzroście jej innowacyjności i realizacji założeń gospodarki opartej na wiedzy.
Mimo bezdyskusyjnych, licznych korzyści wynikających z powyższego współdziałania, nadal pozostaje ono na niskim poziomie.


Z danych raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z roku 2006 wynika, że co piąte polskie przedsiębiorstwo nie wie o możliwości współpracy z naukowcami, a 40% tych, którzy mają świadomość nie próbowało podjąć takiej współpracy. Natomiast 45% nawiązywało współpracę z inicjatywy naukowców. Pocieszający jest fakt, że 68% przedsiębiorców, którzy brali udział we współpracy ocenia takie działanie pozytywnie, a 70% przedsiębiorców zamierza kontynuować współpracę z naukowcami w przyszłości.

Istotną rolę w poprawie współpracy nauki z przemysłem spełniają Centra Transferu Technologii. Są one pośrednikiem między światem nauki i przemysłu. Przykładem prężnie działającej jednostki tego typu jest Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska, które dzięki 11 letniemu doświadczeniu w tej branży wypracowało skuteczne narzędzia wspierające tę współpracę.


Pierwsza edycja cyklu szkoleniowego

Realizacja projektu „Cykl szkoleń dla pracowników naukowych, mających na celu usprawnienie transferu wyników badań z uczelni do przemysłu”, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ma za zadanie zaznajomienie pracowników jednostek naukowych z realiami biznesu i procesem komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych. W lutym br., sukcesem zakończyła się pierwsza edycja cyklu szkoleniowego dla pracowników jednostek naukowych. Mocną stroną szkoleń i warsztatów był udział w roli prelegentów przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy na co dzień spotykają się z barierami współpracy nauki z przemysłem. Takie działanie zapewniło praktyczny charakter zajęć. Przeszkolono 40 naukowców prowadzących prace badawczo-rozwojowe z zakresu ochrony i wyceny własności intelektualnej, procesu komercjalizacji i transferu technologii, oceny wartości ekonomicznej technologii według potencjału rynkowego, sposobów finansowania projektów, metod wyceny projektów technologicznych.

Prelegenci krajowi podkreślali, że już na etapie tworzenia projektów badawczo-rozwojowych pracownicy jednostek naukowych powinni pomyśleć o potencjale komercyjnym wyników badań. Przekonywali do potrzeby badania rynku, stanu techniki oraz zapotrzebowania przemysłu na rozwiązania naukowe przed przygotowaniem projektu. Szkolenie było szczególnie interesujące ze względu na możliwość wymiany międzynarodowych doświadczeń z zagranicznymi ekspertami z zakresu komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych. Przedstawiciel Firmy SciXess® GmbH Biotech & Pharma Consulting Technology & Company Rating przedstawił praktyczne aspekty wyceny własności intelektualnej. Natomiast Prelegentka z Uniwersytetu Bedfordshire w Luthon, omówiła metodykę zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi oraz przedstawiła przebieg procesu komercjalizacji i transferu technologii w Wielkiej Brytanii.

Wiedza teoretyczna wzbogacona została warsztatami praktycznymi z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej z przedsiębiorcami, poszukiwania partnerów do współpracy, umów handlowych, marketingu prac badawczo-rozwojowych, przygotowywania i prezentowania ofert technologicznych, przeszukiwania baz patentowych oraz programu MS-Project- narzędzia wspomagającego zarządzanie projektami. W trakcie zajęć uczestnicy podjęli próbę zdefiniowania cech stereotypowych naukowca i przedsiębiorcy, utrudniających ich wzajemną współpracę, co pozwoliło na zidentyfikowanie wzajemnych problemów komunikacyjnych. Według uczestników cyklu szkoleniowego bardzo przydatne w kontaktach z przedsiębiorcami będą wskazówki, jak zachowywać się na spotkaniach biznesowych oraz jakie są najczęstsze błędy popełniane przez pracowników jednostek naukowych w kontaktach z przedstawicielami przemysłu.

W procesie komercjalizacji najważniejsze jest rozwiązanie technologiczne zdefiniowane w uporządkowany sposób tj. w postaci oferty technologicznej. Dlatego znaczna część warsztatów została poświęcona tej tematyce. Pracownicy jednostek naukowych pod okiem eksperta – praktyka uczyli się jak przygotować ofertę technologiczną by była ona interesująca i przekonywująca dla przedsiębiorców. Dowiedzieli się, jaka jest funkcja oferty technologicznej i jakie ważne informacje powinna zawierać. Uczestnicy samodzielnie opracowywali oferty technologiczne, które następnie przedstawili używając języka korzyści. Zaprezentowali oni bardzo ciekawe rozwiązania technologiczne dla przemysłu, co jeszcze bardziej utwierdziło pracowników Centrum Transferu Technologii PK, że warto podejmować działania podnoszące świadomość na temat korzyści płynących ze współpracy nauki z przemysłem.


Drugi cykl szkoleń – rekrutacja już rozpoczęta

Zachęceni sukcesem pierwszego cyklu szkoleniowego, przygotowujemy drugą, ostatnią już edycję szkoleń i warsztatów z powyższej tematyki. W związku z powyższym serdecznie zapraszamy wszystkich naukowców zainteresowanych tematem komercjalizacji rozwiązań naukowych do wzięcia udziału w powyższej inicjatywie. Szczegóły znajdą Państwo pod następującym linkiem: www.transfer.edu.pl


Przewodnik po procesie komercjalizacji wyników badań naukowych

Jako podsumowanie wiedzy zaprezentowanej w trakcie szkoleń i warsztatów zostanie wydany podręcznik, zawierający cenne i przydatne wskazówki na temat komercjalizacji wyników badan naukowych. Znajdą w nim Państwo również odpowiedź na nurtujące młodych naukowców pytania, od czego zacząć ten proces oraz na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podejmując próbę komercjalizacji rozwiązań naukowych. Zachęcając do lektury pozostajemy w przekonaniu, iż niniejszy podręcznik przeprowadzi Państwa przez wszystkie etapy procesu komercjalizacji wyników badań naukowych, co pomoże lepiej zrozumieć ten proces i skuteczniej wdrażać rozwiązania naukowe w przemyśle.


Zapraszamy do udziału w powyższej inicjatywie!


Dorota Markiewicz
markiewicz@transfer.edu.pl
012 628 25 27

Centrum Transferu Technologii
Politechnika Krakowska
www.transfer.edu.pl









Akcja promocyjna projektu „Cykl szkoleń dla pracowników naukowych mających na celu usprawnienie transferu wyników badań z uczelni do przemysłu” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter