Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Szczepionka przeciw AIDS w I fazie badań klinicznych
Szczepionka przeciw AIDS w I fazie badań klinicznych
Preparat oparty o białko gp120 wirusa HIV to unikalna szczepionka mająca zapewnić 15-letnią ochronę przed infekcją. Unikalna także z tego względu, że wdraża ją zespół prof. Roberta Gallo – pioniera w dziedzinie badań nad AIDS oraz dotychczasowego krytyka koncepcji szczepionki na tę chorobę.

Prof. Robert Gallo, dyrektor Instytutu Wirusologii Człowieka (IHV, MA USA) jest autorem pionierskich prac opisujących związek epidemii z odkrytym w 1984 r. retrowirusem HIV. W poszukiwaniu szczepionki był dotychczas sceptykiem i raczej obserwatorem prac innych zespołów. Dziś okazuje się jednak, że nie próżnował. We współpracy z firmą Profectus BioSciences, spin off-em wywodzącym się z IHV, otwierana jest obecnie I faza badań klinicznych z użyciem preparatu nazwanego roboczo „pojedynczy łańcuch pełnej długości”. Chodzi o formę białka wirusa HIV gp120. W trakcie infekcji białko gp120 łączy się z receptorem CD4 limfocytów T. W wyniku tego wiązania następuje tranzycja cząstki wirusa, w której wyeksponowane zostają osłonięte dotąd elementy otoczki, co z kolei pozwala na związanie wirusa z kolejnym receptorem na powierzchni limfocytu – CCR5. Na skutek obu interakcji dochodzi do fuzji wirusa HIV i limfocytu oraz rozpoczęcia infekcji.

 

Nowa szczepionka naśladuje gp120 prowadząc do wytworzenia w organizmie przeciwciał. Mają one wiązać glikoproteinę wirusa, gdy jest on w fazie tranzycji, i uniemożliwić dalsze wiązanie do receptora CCR5, uniemożliwiając infekcję. Szczepionka została opracowana bezpośrednio przez grupę George’a Lewis’a z IHV. Do tej pory przeszła pozytywnie testy na małpach. W I fazie badań klinicznych przebadanych zostanie 60 osób, u których określone zostanie bezpieczeństwo stosowania preparatu i ogólna odpowiedź immunologiczna.

KOMENTARZE
Newsletter