Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sukces polskich lekarzy i naukowców w dziedzinie transplantologii
14.07.2008
Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg przeszczepienia izolowanych wysp trzustkowych chorym z cukrzycą, co stwarza szansę na trwałe wdrożenie tej metody leczenia do praktyki klinicznej w naszym kraju.
Wykonanie zabiegu było możliwe dzięki środkom uzyskanym przez zespół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na projekt badawczy zamawiany.

9 maja br. Zespół Katedry i Kliniki Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonał pierwszą w Polsce operację jednoczesnego usunięcia trzustki i autotransplantacji (przeszczepienia z usuniętego własnego organu) wyizolowanych wysp trzustkowych do wątroby. Operacja zakończyła się sukcesem, pacjent został wypisany ze szpitala w stanie bardzo dobrym. 12 czerwca ten sam zespół wykonał pierwszy w Polsce alloprzeszczep (z organu pobranego ze zwłok) wyizolowanych wysp trzustkowych u chorej z chwiejną cukrzycą typu I. Pacjentka w ciągu tygodnia po operacji zmniejszyła zapotrzebowanie na insulinę o 50%.

Obie udane operacje stanowią zwieńczenie realizowanego od września 2002 r. projektu badawczego zamawianego „Leczenie cukrzycy typu I przeszczepianiem izolowanych wysp trzustkowych”. Na opracowanie metody izolacji oraz bankowania wysp trzustkowych przeznaczonych do auto- lub allotransplantacji przeznaczono 1.810.000 złotych.

Pionierskie operacje przeprowadzone przez Zespół Katedry i Kliniki Ogólnej i Transplantacyjnej stanowią wielki krok naprzód w polskiej transplantologii i w leczeniu cukrzycy typu I, na którą w Polsce cierpią ponad dwa miliony osób. Prace nad opracowaniem skutecznej metody izolacji wysp trzustkowych trwały wiele dziesięcioleci. Rozpoczął je w roku 1965 prof. Stanisław Moskalewski, który jako pierwszy w świecie wyizolował wyspy trzustkowe świnki morskiej. Badania te były następnie kontynuowane głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzięki odpowiednim nakładom w roku 1989 opracowano skuteczną metodę izolacji ludzkich wysp trzustkowych w celu ich klinicznego zastosowania u chorych z cukrzycą typu I. Dzięki zamówionemu przez Komitet Badań Naukowych projektowi, po wielu latach badań możliwe stało się kliniczne wdrożenie tej metody w jej kraju pochodzenia. Dla realizacji tego celu niezbędne było również stworzenie i wyposażenie nowoczesnego, wyspecjalizowanego laboratorium, zapewniającego optymalne warunki przeżycia dla pobieranych do transplantacji komórek.

Projekt realizowany w Katedrze i Klinice Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem prof. Piotra Fiedora umożliwił wprowadzenie do praktyki klinicznej nowoczesnej metody leczenia choroby, która ze względu na liczbę zachorowań stanowi w Polsce problem społeczny o rosnącym znaczeniu.

 

Źródło: MNiSW

KOMENTARZE
news

<Październik 2022>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter