Kandydaci oceniani są na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego oraz przedstawionego planu pracy, jaki zamierzają realizować w zagranicznym ośrodku. Istotnym kryterium przyznania stypendium jest ranga naukowa wybranego ośrodka.
Średnia wysokość stypendiów odpowiada wysokości stypendiów typu postdoc, przyznawanych osobom o podobnych kwalifikacjach w wybranym przez kandydata ośrodku i wynosi od 2200-3000 euro miesięcznie (lub jej równowartość w innej walucie) w zależności od miejsca odbywania stażu. Fundacja ponadto pokrywa koszty podróży stypendysty i współmałżonka, jeśli zamierza on przebywać ze stypendystą co najmniej przez połowę okresu trwania stypendium miesięcy, pokrywa także koszty ubezpieczenia stypendysty w czasie pobytu za granicą.
Począwszy od 2004 r., na mocy porozumienia między FNP a Polsko-Amerykańską Komisją ds. Nauki i Technologii, jedno ze stypendiów finansowane jest z niewykorzystanych środków funduszu "Maria Skłodowska-Curie Joint Fund II". Stypendium to, noszące imię Marii Skłodowskiej-Curie, przeznaczone jest dla kandydata z dziedziny nauk ścisłych, przyrodniczych lub technicznych na odbycie stażu w wyróżniającym się ośrodku naukowym w Stanach Zjednoczonych. Od 2001 r. stypendyści po powrocie do kraju mogą ubiegać się o grant wspomagający.
Wnioski o stypendia przyjmowane są do 15 marca. Informacje o stypendiach u koordynatora programu, p. Krystyny Frąk, tel. (22) 845-95-11, e-mail: krystyna.frak@fnp.org.pl.
KOMENTARZE