Spin-off na bazie projektu realizowanego przez trzy łódzkie uczelnie
Konsorcjum trzech łódzkich uczelni realizuje wspólnie bardzo przyszłościowy projekt. Wskaźniki projektu, których osiągnięcie jest niezbędne do właściwego rozliczenia projektu zakładają komercjalizacje wyników.
Zespół zaprezentował swój pomysł na Środkowoeuropejskich Targach Biotechnologii i Biobiznesu – Bio-Forum 2010. Projekt zaskakuje innowacyjnością i wysoką wartością badawczą. Ambitny plan opiera się na opracowaniu preparatów polifenolowych pochodzenia roślinnego, które będą służyć chorym na choroby sercowo-naczyniowe, będąc elementem nowo opracowanej w projekcie, innowacyjnej formuły suplementów diety i substancji leczniczej.
„Mamy dwa, trzy preparaty, które dobrze działają. Sprawdzamy je pod względem toksyczności, cytotoksyczności w laboratoriach zewnętrznych i przynajmniej jeden z nich chcemy zgłosić do opatentowania jeszcze w tym roku. Przebadamy kilkadziesiąt preparatów. Jeden z nich będzie nosił nazwę flawopiryna. Dotychczas stosowane leki przeciwpłytkowe są drogie lub posiadają wiele ograniczeń – jak chociażby aspiryna” – mówi Mikołaj Gurdała (Zakład Zaburzeń Krzepnięcia Krwi UM) - manager projektu.
Projekt jest realizowany w konsorcjum trzech łódzkich uczelni: Uniwersytet Medyczny (Lider - 60% własności intelektualnej), Politechnika Łódzka (Partner nr 1 - 30%), Uniwersytet Łódzki (Partner nr 2 – 10%).
„Jest to prestiżowe przedsięwzięcie dla uczelni, bo uwiarygodnia współpracę miedzyuczelnianą (projekt Łódź Akademicka)” – mówi Mikołaj Gurdała. - „Zespół Politechniki izoluje preparaty polifenolowe o pochodzeniu roślinnym. Są to surowce łatwo dostępne w Polsce. Wybór tych preparatów jest podyktowany analizą baz patentowych, analizą literatury, wybieramy te części warzyw czy owoców, które mają wysoką zdolność patentową. Interesuje nas kardioprotekcyjność i przeciwpłytkowość. Uniwersytet Medyczny bada aktywność preparatów przy użyciu ludzkiej krwi i zwierząt doświadczalnych. Uniwersytet Łódzki bada preparaty stosując mitochondria szczurze jako model badawczy.”
Celem projektu jest wdrożenie produktów o szczególnych właściwościach biologicznych do zastosowań praktycznych w przemyśle farmaceutycznym lub spożywczym. Pomysłodawcy chcą wprowadzić nowe produkty na rynek polski i europejski. „Po sukcesach różnych firm biotechnologicznych chcemy wystartować z naszym pomysłem. Przy projekcie pracuje ponad 40 osób. Projekt „FLAWOPIRYNA” ma bardzo dużo cech innowacyjnych, a biznesplan jest idealnie przygotowany by odpowiadać potrzebom rynku.” – mówi Mikołaj Gurdała.
Po przeprowadzeniu analizy różnych sposobów wdrożenia, zarząd projektu podjął decyzję o komercjalizacji wyników na drodze powołania spólki spin-off. Istotnym elementem warunkującym możliwość powodzenia tego przedsięwzięcia jest uzyskanie przez tę spółkę całości praw do własności intelektualnej by móc sprawnie prowadzić negocjacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi i inwestorami. Struktura oraz tryb działania spółki będą uwzględniać interesy trzech uczelni tworzących konsorcjum oraz twórców (naukowców, będących pomysłodawcami i realizatorami projektu).
Podstawowym zadaniem Inspekcji Farmaceutycznej jest dbałość o zdrowie pacjenta, poprzez zapewnienie, że w obrocie znajdują się jedynie produkty lecznicze i wyroby medyczne o wysokiej, deklarowanej przez producenta jakości. Preparaty innowacyjne są w stanie spełnić te kryteria chociażby dlatego, ze ich ewolucja idzie w kierunku coraz większej ich skuteczności. Ich stosowanie obarczone jest mniejszą liczbą powikłań, co pozwala zrezygnować z hospitalizacji i w efekcie obniżyć koszty terapii. Liczymy więc na sukces projektu „FLAWOPIRYNA”.
Projekt „Przygotowanie preparatów polifenolowych o pochodzeniu roślinnym o właściwościach przeciwpłytkowych i kardioprotekcyjnych (FLAWOPIRYNA)” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE