Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spadek IQ powiązany jest z genami odpowiedzialnymi za schizofrenię
25.02.2013

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu wykazują, że ludzie posiadający genetyczne predyspozycje do wykształcenia schizofrenii mogą mieć problemy, nawet jeśli choroba się u nich nie rozwinie. Okazuje się, że wraz z wiekiem iloraz inteligencji takich osób może ulec obniżeniu w większym stopniu niż u osób bez podobnego obciążenia genetycznego.

Iloraz inteligencji, w skrócie określany jako IQ (od angielskiego określenia Intelligence Quotient) jest wskaźnikiem liczbowym, który przyjmuje się jako miarę inteligencji. Wartość IQ określa się na podstawie zadań testowych, więc ma ona charakter względny. Właśnie na podstawie zmian tej wartości naukowcom udało się wykryć spadek inteligencji u badanych osób.

Zebranie wszystkich danych zajęło mnóstwo czasu. Wszystko rozpoczęło się w 1947 roku, kiedy to przebadano ponad 1000 osób zamieszkujących Edynburg pod kątem ich ogólnych funkcji poznawczych. Test powtórzono, kiedy osiągnęli oni wiek około 70 lat. Wykorzystując pozyskany od osób biorących udział w badaniu materiał genetyczny, naukowcy byli w stanie określić, które spośród nich mają genetyczne predyspozycje do wykształcenia schizofrenii, nawet pomimo tego, że nikt z tej grupy na nią nie zachorował.

Schizofrenia dotyka (w zależności od źródła) od 0,4 do 1% populacji. Ujawnia się często u osób w młodym wieku ‑ nastolatków lub niewiele starszych. Jest to zaburzenie psychiczne, które może uaktywnić się nagle, nie pozostawiając wątpliwości co do swojej natury, lecz może również rozwijać się dłużej, nawet miesiącami, nie alarmując otoczenia. Najczęściej występującymi objawami tej choroby są anormalne procesy myślenia, zaburzenia w wyrażaniu uczuć i emocji, urojenia czy halucynacje.

Porównując wartości IQ przebadanych osób z 1947 roku oraz najnowsze, badacze z Wielkiej Brytanii zauważyli, że u osób posiadających więcej genów związanych ze schizofrenią, spadek wartości IQ był większy niż u pozostałych.

Zachowanie umiejętności myślenia w podeszłym wieku jest istotne, pozwala prowadzić dobre i niezależne życie. Jeżeli natura wyposażyła kogoś w komplet genów mogący doprowadzić do zapadnięcia na schizofrenię, to nawet jeśli takiej osobie uda się szczęśliwie uniknąć choroby, to w dalszym ciągu ich komfort życia będzie niższy niż u osób bez tego obciążenia genetycznego. Prowadząc dalsze badania nad wpływem genów na ludzki mózg, być może naukowcy znajdą odpowiedź na pytanie w jaki dokładnie sposób DNA wpływa na funkcje poznawcze. Z tą wiedzą być może stanie się możliwe przeciwdziałanie takim patologicznym zmianom.


Przeczytaj również:

Jak działają leki homeopatyczne? Czyli o tabletkach z kaczki i innych niekonwencjonalnych "terapiach"

Tajemnice ekstremofilów, czyli co oferują te niezwykłe organizmy


red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

 

Źródło:
http://www.ed.ac.uk/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2024>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter