Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Spadają akcje lubelskiego Biomedu. Zarząd wydał oświadczenie
Spadają akcje lubelskiego Biomedu. Zarząd wydał oświadczenie

Wczorajsze popołudnie nie było dla Biomedu zbyt pomyślne. Akcje firmy spadły o 15%. Na początku roku kurs biotechnologicznej spółki wynosił ok. 1 zł. W sierpniu – w związku z zapowiedziami wykorzystania osocza ozdrowieńców do produkcji leku przeciwko COVID-19 – poszybował do 32,8 zł. Od tej pory spadł już o ponad połowę. Przyczyną wahań mogą być publikowane na forach informacje stawiające firmę w złym świetle. Biomed zareagował, wydając oświadczenie.

 

 

Biomed-Lublin w komunikatach opublikowanych m.in. na Twitterze i LinkedInie wyjaśnia: Zgodnie z polityką firmy, spółka nie komentuje doniesień, które pojawiają się na różnego rodzaju forach internetowych. Wszelkie poufne informacje o charakterze cenotwórczym spółka niezwłocznie publikuje w formie raportu bieżącego. W drodze wyjątku – w trosce o dobre imię spółki, a przede wszystkim z uwagi na słuszne interesy jej akcjonariuszy – zarząd spółki zdecydował się odnieść do fałszywych doniesień pojawiających się na jednym z forów internetowych dotyczących rzekomych zwolnień grupowych, jakie są lub mają mieć w miejsce w spółce czy złej kondycji finansowej spółki. Zarząd spółki z całą stanowczością dementuje te fałszywe pogłoski, zaś w stosunku do osób je rozgłaszających, z uwagi na prawnokarny charakter takiego działania, zostaną zawiadomione stosowne organy.

Biomed podkreśla, że proces wytwarzania pierwszej serii immunuglobuliny anty-SARS-CoV-2 do badań klinicznych przebiega w sposób niezakłócony, zaś w przypadku pojawienia się nowych okoliczności o istotnym charakterze spółka będzie niezwłocznie informować. Firma uspokaja, że brak bieżących informacji oznacza, iż proces wytwórczy przebiega zgodnie z planem. 

Biomed to jedna ze spółek, która skorzystała na tzw. koronahossie. W związku z podjętymi w sierpniu pracami nad lekiem na COVID-19, wartość spółki wzrosła z 67 mln zł (na początku roku) do 2 mld zł w szczycie hossy. Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo, w warunkach szpitalnych. Do giełdowych spadków spółki przyczynić miały się wpisy na forach (m.in. na investing.com).

Firma od 1944 r. zajmuje się produkcją preparatów leczniczych. Jest jednym z kilku producentów szczepionki przeciwko gruźlicy.

Źródła

linkedin.com

twitter.com

bankier.pl

 

 

KOMENTARZE
Newsletter