Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
South Moravian Innovation Centre partnerem BioForum 2012
31.08.2011

 

 

Kolejna edycja BioForum po raz pierwszy odbędzie się poza granicami naszego kraju. Miejscem konferencji BioForum 2012 będzie czeskie Brno. W przygotowaniach firmie BioTech Consulting pomaga South Moravian Inovation Center.

Monika Vrbková, South Moravian Inovation Center- BioForum jest zdecydowanie jednym z najważniejszych wydarzeń biotechnologicznych w Europie Środkowej. Konferencja doskonale prezentuje potencjał biotechnologii i sektora life-science. Wydarzenie stanowi podstawę współpracy ludzi tej branży zarówno ze strefy naukowej jak i biznesowej. Wystawa i program zawsze odzwierciedlają obecny stan biotechnologii. BioForum przyciąga ponadto studentów organizując konkursy, warsztaty i seminaria podnoszące możliwości rozwoju ich kariery zawodowej. Liczba uczestników BioForum jest naprawdę imponująca. Do tej pory żadna impreza w Europie Środkowo-Wschodniej nie dorównała rangą tej konferencji. Celem BioForum jest integracja firm i instytutów naukowych i zwiększanie ich znaczenia na polu międzynarodowym I to się z pewnością udaje.

Czy BioForum jest szansą dla młodych firm na zaistnienie na rynku światowej biotechnologii?

Monika Vrbková- Udział w BioForum jest ogromną szansą na poznanie nowych trendów i zapotrzebowania rynku. Wiedza uzyskana w trakcie wykładów oraz wartości kontraktów mających początek podczas tej imprezy pozwalają rozwijać się firmom typu start-up, komercjalizować wyniki badań i z czasem konkurować z gigantami światowego rynku.

Jaka jest rola South Moravian Inovation Center w organizacji BioForum 2012?

Monika Vrbková- South Moravian Inovation Center (JIC) jest partnerem przyszłorocznej edycji BioForum. Rolą JIC jest promocja tej imprezy w Czechach i wsparcie organizatora we wszystkich przygotowaniach. JIC będzie aktywnie uczestniczyć w informowaniu biotechnologicznych firm o programie konferencji. Do tego celu wykorzystamy własny  kongres Gate2BrnoBiotech oraz spotkania o nazwie "120 sekund dla innowacyjnych przedsiębiorstw".
Jak oceniacie Państwo udziałw BioForum?

Monika Vrbková - Nauki o życiu i biotechnologii zostały zidentyfikowane jako jeden z czterech obszarów priorytetowych badań przemysłu. JIC zdecydowało się na współorganizację BioForum 2012, ponieważ chce być w środku tego dynamicznie rozwijającego się sektora, który przyciągnie pracowników uczelni i przemysłu z zagranicy do Brna. Uważamy również, że transfer BioForum z Łodzi do Czech spowoduje, że wydarzenie to stanie się bardziej dostępne dla uczestników z krajów Europy Zachodniej.


Czy firmy czeskie wykazują zainteresowanie BioForum 2012?

Monika Vrbková - Program BioForum 2012 nie został jeszcze zaprezentowany w naszym kraju. Jest zbyt wcześnie na komentarz w tym temacie.


Ile firm biotechnologicznych liczy czeski rynek?  

Monika Vrbková- Sektor life science rozwija się w Czechach bardzo szybko, głównie dzięki silnej bazie naukowej, korzystnym warunkom prowadzenia działalności, wsparciu ze strony rządu i Unii Europejskiej. Obecnie istnieje około stu firm biotechnologicznych zarejestrowanych w Republice Czeskiej. Większość z nich ulokowało swoje siedziby Pradze i innych dużych miastach uniwersyteckich, takich jak Brno, Olomouc, Hradec Králové, Opava and České Budějovice. Podmioty aktywnie działające w biotechnologii koncentrują się na biotechnologii medycznej służącej zdrowiu ludzi i zwierząt, diagnostyce, technologii fermentacji, wykorzystaniem biologii w zakresie przetwarzania odpadów i ochrony środowiska. Postęp we współczesnej nauce jest wyraźny dzięki wiedzy uzyskanej z badań w dziedzinie biologii molekularnej i genetyki.

Ponadto w Czechach istnieje kilka inicjatyw klastrowych związanych z sektorem biotechnologii, takich jak CEITEC Cluster - bioinformatyka (Brno, South Moravia), CzechBio - stowarzyszenie czeskich firm biotechnologicznych, MedChemBio (Olomouc, Northern Moravia), Nanomedic (Dolni Dobrouč, Eastern Bohemia) i Biotech Complex (Vestec koło Pragi).

Oprócz sektora przemysłowego, w Czechach widnieje rozbudowana sieć uniwersytetów oferujących programy nauk przyrodniczych i edukacji prawie 56 000 studentów. Ważnym centrum biotechnologii, biologii molekularnej i badań w dziedzinie farmacji są instytuty Czeskiej Akademii Nauk, uczelni wyższych i instytutów badawczo-rozwojowych głównie w Pradze, Brnie, Ołomuńcu, Hradec Kralove i Budějovice. Państwo czeskie przeznaczy 500mln euro na budowę unikalnej infrastruktury, zakup sprzętu i utworzenia nowych miejsc pracy w sektorze life-science. Instytuty, których dotyczy to finansowanie to Central European Institute of Technology (CEITEC), Międzynarodowe Centrum Kliniczne w Brnie (FNUSA-ICRC) oraz Biotechnology and Biomedical Research Centre Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze (BIOCEV).
Czy w Czechach organizowane są konferencje o tematyce biotechnologicznej?

Monika Vrbková - Wg mojej wiedzy nie odbywa się w Czechach żadna impreza pozwalająca na bezpośrednie spotkanie nauki z tzw. biobiznesem. Raz na dwa lata, JIC organizuje międzynarodową konferencję Gate2BrnoBiotech, która koncentruje się na prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych biotechnologii i biomedycyny. W spotkaniu bierze udział około 150 uczestników.
Jaki jest zakres działalności South Moravian Inovation Center?

Monika Vrbková- South Moravian Inovation Center (JIC) jest regionalną agencją pośrednictwa założona przez South Moravian Region, miasto Brno i cztery lokalne uniwersytety. Misją JIC jest efektywne wsparcie fundacji i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego dla rozwoju gospodarczego naszego regionu. Nasza działalność obejmuje wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw, transfer technologii i rozwój klastrów. JIC działa jako regionalna platforma transferu technologii mając duże doświadczenie w tworzeniu spółek typu spin-off. Nasz Park Innowacji liczy w tej chwili prawie 50 firm technologicznych, a jeden z inkubatorów Park INBIT, został utworzony specjalnie dla rozwoju segmentu Biotech i reprezentuje unikalny rodzaj badań prowadzonych w Czechach.

Red. Blanka Majda

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2022>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter