Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Skok na kasę czy dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań?
14.02.2012

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z grupą przedsiębiorstw planuje podpisanie Porozumienia w sprawie wspólnej realizacji programu badań naukowych i prac rozwojowych  dla sektora gospodarki w obszarze medycyny innowacyjnej. W grupie sygnatariuszy porozumienia mają znaleźć się przedstawiciele przedsiębiorstw, które od 2005 roku tworzą Polską Platformę Technologiczną Innowacyjnej Medycyny.

Głównym postanowieniem Porozumienia jest wspólna realizacja programu, poprzez wsparcie badań naukowych, prac rozwojowych i działań wspierających transfer ich wyników do sektora gospodarki w obszarze medycyny innowacyjnej. Ważnym założeniem Porozumienia jest ponadto obustronna deklaracja, na podstawie której w przypadku zainteresowania udziałem w realizacji Programu innych organizacji zrzeszających przedsiębiorców, zarówno NCBiR, jak i Przedsiębiorstwa zrzeszone w Platformie podejmą negocjacje mające na celu zmianę Porozumienia i włączenie tych organizacji do realizacji Programu. Warunkiem jaki muszą spełnić przedsiębiorstwa ubiegające się o włączenie do realizacji programu badań naukowych i prac rozwojowych  dla sektora gospodarki w obszarze medycyny innowacyjnej jest zadeklarowanie ustalonego przez strony wkładu finansowego lub rzeczowego.

Realizacją Porozumienia zajmie się powołany w tym celu Komitet Sterujący. Do obowiązków Komitetu Sterującego należeć będzie przede wszystkim monitorowanie zakresu tematycznego Programu, postępów w jego realizacji, określenie planu finansowego, a także udział w ewaluacji wyników. W celu zapewnienia stałego wsparcia eksperckiego w trakcie realizacji Programu, może zostać powołany Komitet Doradczy. Dyrektor NCBiR powoła także Koordynatora Programu, który będzie odpowiadać za wszelkie procedury wdrożeniowe.

Całkowity budżet przewidziany na realizację Programu wynosi 300 mln PLN! W ramach tych funduszy 195 mln PLN pochodzić będzie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Udział Przedsiębiorstw w budżecie Programu wyniesie 105 mln PLN.

Jednakże reguły dysponowania tym kapitałem nie są do końca jasne. Nie określono bowiem jak dokładnie będzie wyglądać realizacja Programu badań naukowych i prac rozwojowych  dla sektora gospodarki w obszarze medycyny innowacyjnej. Nie wiadomo także kto lub co będzie decydować o przydzieleniu konkretnego wsparcia finansowego. Z informacji do których dotarła Biotechnologia.pl wynika, iż możliwa jest sytuacja w której pieniądze dysponowane będą tylko pomiędzy uczestnikami Porozumienia. Zastanawiająca jest ponadto kwestia Przedsiębiorców wchodzących w skład Komitetu Sterującego. Nie wiadomo bowiem czy firmy znajdujące się w Komitecie będą mogły jednocześnie ubiegać się o granty. Wątpliwości wzbudza także to czy przedsiębiorstwa spoza Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny będą mogły liczyć na szansę dofinansowania z NCBiR.

Wiele znaków zapytania wokół jednego Porozumienia. Portal Biotechnologia.pl dokonał dziś wszelkich starań, aby rozwiać zaistniałe wątpliwości, jednak pan Leszek Grabarczyk, Zastępca Dyrektora NCBiR nie znalazł czasu na rozmowę. Wśród pytań chyba powoli zaciera się idea, a pojawia pytanie najbardziej kluczowe: Czy rzeczywiście chodzi tu jedynie o wspieranie i rozwój innowacyjnej medycyny?

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Styczeń 2026>

pnwtśrczptsbnd
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Newsletter