Projekt PharmaSea skupia się na identyfikacji, badaniach, a także rozwoju i komercjalizacji nowych, bioaktywnych związków, pochodzących z wielu przydennych organizmów morskich, w tym głębinowych gąbek i bakterii. Zebrane próbki będą oceniane pod względem potencjału farmakologicznego, jak również możliwości suplementacji diety i zastosowania w kosmetologii. Międzynarodowy zespół naukowców kierowany jest przez prof. Marcel Jaspars z University of Aberdeen w Szkocji, a koordynowany przez dr Camila Esguerra z University of Leuven w Belgii.
Dotychczas ze względu na znaczne trudności w pozyskaniu materiału do analizy, tego rodzaju badań nie prowadzono na szeroką skale. „Projekt PharmaSea pozwoli na zbadanie nowych obszarów dna oceanicznego, a także spowoduje rozwój nowych gałęzi przemysłu chemicznego. Najnowocześniejszy sprzęt, którym dysponują członkowie projektu, pozwoli na zidentyfikowanie i zbadanie unikalnej aktywności biologicznej i chemicznej związków pochodzących z morskich organizmów, które nigdy dotychczas nie ujrzały światła dziennego. Mamy nadzieję, że znajdziemy wiele nowych i interesujących źródeł farmaceutyków ", mówi dr Camila Esguerra (Industrial Research Fellow i wykładowca z Laboratory for Molecular Biodiscovery na Uniwersytecie w Leuven).
Wykorzystując kutry rybackie, naukowcy pobiorą próbki osadu zawierającego bakterie, grzyby i inne organizmy o potencjalnie unikalnej aktywności farmakologicznej. Projekt będzie wspierany również przez partnerów z Chin, Chile, Kostaryki, Nowej Zelandii i RPA. Pierwsze próby terenowe będą prowadzone jesienią w Rowie Atacama we wschodniej części Oceanu Spokojnego (około 100 mil od wybrzeży Chile i Peru). Włoski zespół wspólnie z południowoafrykańskimi partnerami będzie również badać arktyczne wody Norwegii i Arktyki. Wody strefy ekonomicznej Nowej Zelandii i Chin również będą obiektem badań.
Organizmy morskie (ekstremofile), które żyjąca głębokościach ponad 6.000 metrów są uważane za interesujące źródło nowych bioaktywnych związków. „Rowy oceaniczne stanowią wyspy różnorodności. Biocenoza każdego z nich jest całkiem odmienna”- wyjaśnia prof. Marcel Jaspars.
Przeczytaj również:
Jeżowce i strzykwy w służbie młodości?!
Donata Zaczyńska
Źródło:
KOMENTARZE