Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
SFANT
25.10.2007
Stowarzyszenie Firm Autostrady Nowych Technologii - Klub A4 powstało formalnie w roku 2003. Jednak idea przyświecająca temu przedsięwzięciu ma znacznie dłuższą historię.
Pierwsze koncepcje działań na rzecz budowy nowoczesnego Śląska, a przede wszystkim zmiany głęboko zakorzenionych stereotypów wizerunku Śląska, powstały już w latach dziewięćdziesiątych.

Jerzy Szymura, ówczesny założyciel i prezes zarządu wiodących firm informatycznych w regionie, propagował w prasie oraz w kręgach opiniotwórczych wtedy jeszcze luźną koncepcję działania na rzecz unowocześnienia Śląska. Koncepcja wyróżniała się zamysłem równoczesnego działania na wielu wzajemnie zależnych i uzupełniających się płaszczyznach. Połączenie pod jednym wspólnym hasłem Autostrady Nowych Technologii działań w środowisku akademickim, samorządowym i biznesowym oraz wsparcie władz centralnych w tamtym czasie wydawało się szalenie trudne do zrealizowania.
Jednak konsekwencja w działaniu Jerzego Szymury doprowadziły nie tylko do wprowadzenia jego pomysłu w życie, ale także do rozszerzenia działania na cztery sąsiadujące ze sobą województwa: Małopolskie, Śląskie, Opolskie i Dolnośląskie.

Idea Autostrady Firm Nowych Technologii była szeroko promowana przez instytucje samorządowe. W maju 2002 roku zostało zawarte Porozumienia Marszałków czterech województw w sprawie wspólnych działań województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego zmierzających do utworzenia obszaru firm nowych technologii wzdłuż autostrady A4.

Obecnie idea współpracy regionalnej, unikalna jak na warunki Polski i jedna z niewielu w Europie nabrała realnego wymiaru, a wydarzenia zamykającego się roku 2007 dają znakomitą podstawę do realizacji dalszych planowych kroków.

Promocja nowoczesnych technologii, oprócz promocji regionu, to kolejne ważne zadanie SFANT. Stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną w dwóch kierunkach. Z jednej strony pracuje nad stworzeniem i utrwaleniem obrazu środkowoeuropejskiej "krzemowej wyżyny" adresując komunikaty do inwestorów, decydentów i działaczy gospodarczych spoza regionu, kraju, a nawet kontynentu. Z drugiej dąży do przełamania pokutujących stereotypów, które niekiedy nie pozwalają lokalnym decydentom dostrzec pojawiających się szans. Tak więc, prowadzenie lobbingu w zakresie promocji polskich rozwiązań i polskiej myśli technicznej, upowszechnianie wiedzy o nowych rozwiązaniach technicznych w zastosowaniach praktycznych oraz proponowanie i wspieranie przedsięwzięć wykorzystujących nowoczesne technologie są działaniami pozwalającymi wszystkim zaangażowanym stronom dostrzec i zrozumieć szanse rozwoju.

Stowarzyszenie działa na rzecz integracji środowisk naukowych i gospodarczych. Stowarzyszenie było min. inicjatorem powstania konsorcjum złożonego z 4 ośrodków naukowych (Politechnika Śląska, AGH, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Onkologii ), które w 2006 roku przygotowało koncepcję i opracowało wniosek na realizację projektu badawczego- foresight ze środków unijnych. Celem projektu został zdefiniowany jako "Identyfikacja kluczowych technologii w obszarze konwergencji nauk biotechnologicznych i bioinformatycznych o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu l". Eksperci SFANT uczestniczyli w przygotowaniu wniosku oraz studium wykonalności projektu

Przed Stowarzyszeniem stoi w tej chwili kilka najważniejszych zadań:

  1. Wykorzystanie istniejących porozumień na szczeblu naukowym i samorządowym do intensyfikacji prac nad wspieraniem rozwoju regionu.
  2. Wykorzystanie aktywności członków Stowarzyszenia przy wdrożeniu konkretnych rozwiązań biznesowych związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Ze strony SFANT
KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter