Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Selvita dynamicznie zwiększa backlog na 2020 r. i umacnia pozycję na największych rynkach biotechnologicznych
Selvita dynamicznie zwiększa backlog na 2020 r. i umacnia pozycję na największych rynkach b

Selvita S.A. kontynuuje dynamiczny wzrost i prezentuje backlog większy o 41 proc. niż przed rokiem. W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. skonsolidowane przychody spółki wzrosły o 41 proc. do 31 mln zł. Pomimo panującej na świecie pandemii koronawirusa firma umocniła swoją pozycję na globalnym rynku przedklinicznych CRO, szczególnie wśród klientów ze Stanów Zjednoczonych, największego rynku biotechnologicznego na świecie.

 

 

Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły w I kw. 2020 r. 25,3 mln zł, czyli o 46 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w segmencie bioinformatycznym (spółka Ardigen, w której Selvita S.A. posiada 54,7 proc. głosów na WZ) przychody komercyjne zwiększyły się o 33 proc. i wyniosły 3,0 mln zł. Grupa Selvita wygenerowała w I kw. 2020 r. ponad 7 mln zł zysku EBITDA, przy blisko 24 proc. rentowności. Wynik na poziomie netto wzrósł o 92 proc., osiągając 3,7 mln zł. Selvita tym samym potwierdziła nie tylko utrzymanie zapowiadanego tempa rozwoju, ale również wstępne wyniki szacunkowe ogłoszone przed miesiącem.

– Zgodnie z planem nie zwalniamy tempa rozwoju. Utrzymujemy nie tylko wysoką dynamikę przychodów, ale zwiększamy również rentowność EBITDA, która w pierwszym kwartale 2020 r. wzrosła o blisko 2 pkt proc. r/r. Osiągnięte wyniki cieszą nas szczególnie, gdyż miniony kwartał był okresem dużej niepewności na świecie związanej z epidemią koronawirusa. Selvita z powodzeniem przeszła przez ten czas próby. Zadbaliśmy o zdrowie naszych pracowników i utrzymaliśmy ciągłość pracy we wszystkich projektach. W niepewnym otoczeniu potrafiliśmy umocnić naszą pozycję wśród zagranicznych klientów, szczególnie na rynku amerykańskim. Wiele firm farmaceutycznych i biotechnologicznych zdało sobie sprawę z konieczności geograficznej dywersyfikacji zlecanych usług. Selvita umiejętnie wpisuje się w zmieniające się trendy na rynku przedklinicznych CRO – komentuje Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Zarządu Selvity.

Przychody zewnętrzne z usług z USA wzrosły o 175 proc. w I kw. 2020 i stanowią już ponad 25 proc. całego segmentu. Z kolei przychody w segmencie usługowym z Wielkiej Brytanii zwiększyły się w tym czasie o 74 proc. Selvita pozyskuje nowe kontrakty z tych dwóch największych rynków biotechnologicznych na świecie, zarówno w obszarze odkrywania leków, jak i badań regulacyjnych. Uznanie klientów dla wysokiej jakości kompetencji i doświadczenia zespołu Selvity owocuje kolejnymi kontraktami. Backlog w segmencie usługowym na dzień 21 maja 2020 r. wynosi 79,3 mln zł, czyli o 48 proc. więcej niż przed rokiem.

– Stale poprawiający się backlog udowadnia, że w okresie pandemii, pomimo ograniczeń w przemieszczaniu się, jesteśmy w stanie efektywnie pozyskiwać nowe kontrakty. Większość konferencji branżowych oraz bieżących relacji biznesowych jest realizowana w formie cyfrowej, co sprawia, że znikają bariery geograficzne i możemy teraz na równi z innymi dostawcami budować naszą pozycję międzynarodową – podkreśla Bogusław Sieczkowski.

Nowa strategia Selvity, oprócz zwiększenia przychodów, zakłada również utrzymanie stabilnej marży EBITDA oraz ponad miliard zł wartości rynkowej w 2023 r. W tym celu w latach 2020-2023 spółka zamierza zrealizować inwestycje o wartości 325-375 mln zł, które zostaną przeznaczone na akwizycje oraz rozwój organiczny. Na realizację strategii Selvita planuje pozyskać około 90 mln zł z bezprospektowej emisji akcji, do 15 proc. kapitału zakładowego. Około 80 proc. pozyskanych środków zostanie przeznaczonych na akwizycje. Jednym z elementów realizacji strategii będzie zabezpieczenie własnej powierzchni badawczej poprzez utworzenie Centrum Usług Laboratoryjnych. Selvita poczyniła już pierwszy krok w celu realizacji tej inwestycji, podpisując w kwietniu przedwstępną umowę na zakup działki, znajdującej się w pobliżu dotychczasowej siedziby spółki.

Źródła

Fot. Selvita

KOMENTARZE
Newsletter