Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Sekwencjonator DNA jak pendrive
23.02.2012

Brytyjska firma Oxford Nanopore Technologies opracowała prototyp urządzenia do sekwencjonowania DNA, które wyglądem przypomina typową pamięć przenośną, a z komputerem komunikuje się za pomocą standardowego złącza USB.

Brytyjczycy zapowiadają wprowadzenie „kieszonkowego” sekwencjonatora DNA na rynek jeszcze przed końcem bieżącego roku. Samo urządzenie jest niewiele większe od typowego pendrive’a i do złudzenia przypomina go wyglądem. W ten sam sposób również komunikuje się z komputerem – poprzez złącze USB.

Największym atutem MinION – bo tak nazywa się ten wynalazek – jest natomiast zastosowana w nim technologia. Według zapewnień producenta urządzenie jest w stanie bezpośrednio wyizolować podwójną nić DNA z krwi. Specyficzne sekwencje identyfikowane są dzięki zastosowaniu nanoporowatego (a więc posiadającego specjalne otwory w rozmiarze nano) polimeru reagującego na specjalnie elektryczne sygnały sterujące.  Najłatwiej jest wyobrazić sobie ten mechanizm, jako bardzo gęste sito zmieniające swoje właściwości pod wpływem odpowiedniego prądu.

Technologia ta jest zupełnie inna od stosowanego przez ostatnią dekadę podejścia. Oxford Nanopore Technologies zamierza sprzedawać również bazujące na niej urządzenia stacjonarne. Producent deklaruje, że zastosowane jest rozwiązanie jest tak szybkie, że zestaw 20 stacjonarnych sekwencjonatorów będzie w stanie zdekodować cały genom w 15 minut!

Na początku roku dwie amerykańskie firmy – Lifetime Technologies oraz Iluminat – zapowiedziały szybkie wprowadzenie urządzeń, które mają obniżyć koszt sekwencjonowania genomu ludzkiego do 1000 dolarów. Czas potrzebny na wykonanie tego zadania ma wynosić 1 dzień.

Kierownik Zakładu Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Anna Skorupska powiedziała nam wtedy: „Takie zapowiedzi słyszymy już od dłuższego czasu, a gotowych rozwiązań wciąż nie widać.”.

Wygląda jednak na to, że technologiczny wyścig zbrojeń zaczyna powoli przeradzać się w regularną wojnę. Szumne zapowiedzi producentów już nie wystarczą – potrzebne będzie ich potwierdzenie w postaci gotowych produktów. Można się więc spodziewać, że MinION rzeczywiście jeszcze w tym roku pojawi się w masowej sprzedaży.

Czy faktycznie będzie działał tak sprawnie, jak obiecuje Oxford Nanopore Technologies? O tym będzie można przekonać się nawet w zaciszu własnego domu. Urządzenie ma kosztować zaledwie 900 dolarów.

 

Adam Czajczyk

źródła: Technology Review, Oxford Nanopore Technologies, Biotechnologia.pl, zdjęcie: Oxford Nanopore Technologies

 

Przeczytaj także:

1 dzień i 1000 dolarów, by zdekodować ludzki genom. Czy to możliwe?

KOMENTARZE
Newsletter