Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ryzyko zakrzepów krwi wielokrotnie większe po zakażeniu COVID-19, niż po przyjęciu szczepionki – ostrzegają badacze
Ryzyko zakrzepów krwi wielokrotnie większe po zakażeniu COVID-19, niż po przyjęciu szczepio

Autorzy badania, pod kierunkiem prof. Paula Harrisona i dr. Maxime'a Taqueta z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Oksfordzkiego i NIHR Oxford Health Biomedical Research Center, zliczyli liczbę przypadków CVT (zakrzepicy żył mózgowych) zdiagnozowanych w ciągu dwóch tygodni po rozpoznaniu COVID-19 lub po pierwszej dawce szczepionki. Następnie porównali je z obliczonymi częstościami CVT po grypie oraz na tle populacji ogólnej. Zgodnie z wyliczeniami, CVT występuje częściej po COVID-19 niż w którejkolwiek z grup porównawczych, a 30% tych przypadków występuje w wieku poniżej 30 lat. W porównaniu z obecnymi szczepionkami COVID-19 ryzyko to jest od 8 do 10 razy wyższe, a w porównaniu z wartością wyjściową – ok. 100 razy większe.

 

Porównanie zgłoszonych przypadków CVT u pacjentów z COVID-19 z przypadkami osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19, przedstawia się następująco:

* W tym badaniu, obejmującym ponad 500 tys. pacjentów z COVID-19, CVT wystąpiło u 39 na milion pacjentów.

* U ponad 480 tys. osób otrzymujących szczepionkę COVID-19 mRNA (Pfizer lub Moderna) CVT wystąpiło u 4 osób na milion.

* Zgłaszano, że CVT występuje u ok. 5 osób na milion po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneca/Oxford.

* W porównaniu ze szczepionkami mRNA ryzyko CVT z powodu COVID-19 jest ok. 10 razy większe.

* W porównaniu ze szczepionką AstraZeneca/Oxford ryzyko CVT z powodu COVID-19 jest około 8 razy większe.

Jednak wszystkie porównania należy interpretować ostrożnie, ponieważ dane wciąż są gromadzone. Paul Harrison, profesor psychiatrii i szef Translational Neurobiology Group na Uniwersytecie Oksfordzkim, mówi: – Istnieją obawy dotyczące możliwych powiązań między szczepionkami a CVT, co powoduje, że rządy i organy regulacyjne ograniczają stosowanie niektórych szczepionek. Jednak odpowiedź na jedno kluczowe pytanie pozostawała nieznana: „Jakie jest ryzyko CVT po rozpoznaniu COVID-19?”. Doszliśmy do dwóch ważnych wniosków. Po pierwsze, COVID-19 znacznie zwiększa ryzyko CVT. Po drugie, ryzyko przy chorobie COVID-19 jest wyższe niż obserwujemy w przypadku obecnych szczepionek, nawet dla osób poniżej 30. roku życia. To jest coś, co należy wziąć pod uwagę przy rozważaniu stosunku ryzyka do korzyści szczepień. 

Dr Maxime Taquet, również z Translational Neurobiology Group, dodaje: – Ważne jest, aby zauważyć, że dane te należy interpretować ostrożnie, zwłaszcza że dane dotyczące szczepionki Oxford/AstraZeneca pochodzą z monitoringu EMA, podczas gdy inne dane wykorzystują elektroniczną sieć rekordów TriNetX. Jednak sygnały, że COVID-19 jest powiązany z CVT, a także zakrzepicą żyły wrotnej – zaburzeniem krzepnięcia wątroby – są jasne i należy na to zwrócić uwagę.

Ważnym czynnikiem, który wymaga dalszych badań, jest to, czy COVID-19 i szczepionki prowadzą do CVT poprzez te same czy różne mechanizmy. Należy także uwzględnić ewentualność niedostatecznego zgłaszania lub błędnego kodowania CVT w dokumentacji medycznej, co wpływa na niepewność odnośnie do dokładności wyników.

Źródła

https://www.ox.ac.uk/news/2021-04-15-risk-rare-blood-clotting-higher-covid-19-vaccines

 

KOMENTARZE
Newsletter