Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rozpoczyna się Druga Międzynarodowa Konferencja Watykańska poświęcona komórkom macierzystym i medycynie regeneracyjnej
11.04.2013

„Fundamentalne zmiany w nauce i kulturze” – to temat Drugiej Międzynarodowej Konferencji poświęconej komórkom macierzystym i medycynie regeneracyjnej, która odbędzie się w dniach 11 – 13 kwietnia 2013 r. w Watykanie. Inicjatywa ma na celu wsparcie i promocję badań naukowych nad wykorzystaniem dojrzałych komórek macierzystych w nowych terapiach. Dojrzałe komórki macierzyste mogą być etycznie pobrane z krwi pępowinowej czy szpiku.

Wydarzenie jest efektem pięcioletniej współpracy między Papieską Radą ds. Kultury, The Stem for Life Foundation (organizacji non-profit działającej na rzecz zwiększania globalnej świadomości terapeutycznego potencjału dojrzałych komórek macierzystych) a amerykańską firmą biomedyczną NeoStem.

 

Podczas konferencji wystąpi wielu ekspertów światowej sławy, m.in. prof. John Gurdon, laureat Nagrody Nobla w 2012 r. w dziedzinie medycyny i fizjologii za badania nad komórkami macierzystymi, oraz prof. Mariusz Ratajczak, dyr. Programu Komórek Macierzystych na Uniwersytecie Louisville w Kentucky.

 

Konferencja skupia znaczną grupę naukowców zajmujących się dojrzałymi komórkami macierzystymi, pedagogów, ekspertów ds. polityki, etyków, pacjentów i urzędników religijnych – mówi dr. Robin Smith, prezes The Stem for Life Foundation i CEO NeoStem[1].

 

Tematyka konferencji obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z dojrzałymi komórkami macierzystymi (m.in. komórkami z krwi pępowinowej) i ich wykorzystaniem w medycynie regeneracyjnej. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. najnowsze przeszczepienia oraz osiągnięcia w dziedzinie wykorzystania dojrzałych komórek macierzystych. Odbędzie się również dyskusja na temat edukacji, wiary i nauki w odniesieniu do przyszłości terapii komórkowej. Uczestnicy zapoznają się także z współczesnymi granicami w badaniach nad komórkami macierzystymi, zdrowiem, długowiecznością i epigenetyką.

 

Dojrzałe komórki macierzyste - w tym komórki z krwi pępowinowej - są szansą dla współczesnej medycyny regeneracyjnej, która daje nadzieję na pokonanie w niedalekiej przyszłości wielu dziś jeszcze nieuleczalnych chorób. Organizowana już po raz kolejny międzynarodowa konferencja w Watykanie jest dowodem na to, jak wiele możliwości stwarzają badania naukowe nad komórkami macierzystymi. Pokazuje też, jak istotne są otwarty dialog i współpraca między naukowcami z różnych ośrodków badawczych oraz zwiększanie ogólnej świadomości na temat już istniejących możliwości komórek macierzystych– dodaje dr Tomasz Baran, Polski Bank Komórek Macierzystych.

 

Organizatorzy Drugiej Międzynarodowej Konferencji Watykańskiej podkreślają, że będzie ona podejmować trudne i kontrowersyjne tematy, stając się jednym z ważniejszych wydarzeń edukacyjnych 2013 roku. Najważniejszym zadaniem stawianym przed tegorocznym kongresem jest pokazanie alternatywy dla badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, jaką są współczesne przełomowe badania i zastosowania dojrzałych komórek macierzystych. Komórki te występują w naszym ciele przez całe życie i można je przekształcić w komórki o takim samym potencjale terapeutycznym jak embrionalne, nie wywołując przy tym kontrowersji natury etycznej.

 

Źródło:

www.stemforlife.org/the-vaticans-pontifical-council-for-culture-neostem-the-stem-for-life-foundation-stoq-international-announce-highlights-of-the-upcoming-second-international-adult-stem-cell-conference

 

Redakcja
na podsawie informacji prasowej PBKM

 


[1]Cytat za: www.stemforlife.org/the-vaticans-pontifical-council-for-culture-neostem-the-stem-for-life-foundation-stoq-international-announce-highlights-of-the-upcoming-second-international-adult-stem-cell-conference, dostęp 8.04.2013

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
Newsletter