W następstwie podpisanej dziś umowy potencjał infrastrukturalny Parku LifeScience w Krakowie wzbogaci się o dodatkowe dwa budynki, w tym BioInkubator, który pozwoli uzupełnić ofertę Parku dla małych firm i projektów badawczych. Szacuje się, że w całym kompleksie połączonych ze sobą trzech budynków, znajdzie zatrudnienie docelowo ponad 500 badaczy i naukowców, przy czym obecne zatrudnienie w pierwszym budynku Parku wynosi już 200 osób. Inwestycja o łącznej docelowej powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych, zlokalizowana jest na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Bobrzyńskiego oraz w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Paweł Błachno, Prezes Zarządu JCI podkreśla, że rozbudowa zwiększy nie tylko potencjał infrastrukturalny Parku, lecz znacząco rozszerzy możliwości inwestycyjne zarządzanych przez spółkę funduszy kapitałowych, co przełoży się na wzrost liczby nowych firm i projektów z obszaru lifescience i biotechnologii.
Dopełnieniem działań JCI, poza wynajmem laboratoriów oraz inwestycjami kapitałowymi jest także świadczenie firmom zewnętrznym usług kontraktowych na bazie posiadanej infrastruktury, wykorzystujących również zasoby zlokalizowane na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kontakt :
Katarzyna Pętlak- Długosz
Specjalista ds. PR
tel.: +48 12 297 46 02/517 917 834
katarzyna.petlak@jci.pl
www.jci.pl
www.jciventure.pl
Park LifeScience to inwestycja realizowana w 3 etapach, obejmujących obiekty o różnym przeznaczeniu tj. Parku Technologicznego I dla dużych i średnich firm, Inkubatora Biotechnologicznego (BioInkubatora) dla małych firm i projektów typu start-up oraz Parku Technologicznego II dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Budynek Parku Technologicznego II będzie stanowić uzupełnienie oferty Parku Technologicznego I, a dostępna pod wynajem powierzchnia laboratoryjna wyniesie około 6 300 m2.Dodatkowo całkowita powierzchnia BioInkubatora to około 6 800 m2, z czego laboratoria zajmą 1800 m2, natomiast 2 880 metrów przeznaczono na biura, zaplecze konferencyjne i obiekty gastronomiczne.
Kompleks Parku LIFESCIENCE - projekt utworzenia specjalistycznego Parku i Inkubatora LIFESCIENCE (Park LIFESCIENCE) przewiduje oddanie do 2012 r. kompleksu trzech budynków o łącznej powierzchni. 20 tys. m2 zlokalizowanych przy ulicy Bobrzyńskiego 14 w Krakowie. Całość realizowana jest w trzech etapach obejmujących budynki o różnym przeznaczeniu tj. Parku Technologicznego I (dla dużych i średnich firm), Inkubatora Biotechnologicznego (BioInkubatora) dla małych firm i projektów typu start-up oraz Parku Technologicznego II dla dużych i średnich przedsiębiorstw. W Parku istnieje możliwość adaptacji powierzchni na potrzeby laboratoriów farmaceutycznych, chemicznych, biologicznych, nanotechnologicznych jak i mikrobiologicznych.
Budynek pierwszy – Park Technologiczny I o powierzchni 5 980 m2 brutto został ukończony w listopadzie 2008r.
|
|
POWIERZCHNIA [m2]
|
STATUS
|
ETAP I
|
Park Technologiczny I
|
6 000
|
UKOŃCZONY
|
ETAP II
|
BioInkubator
|
7 000
|
DOSTEPNE W 2012r.
|
ETAP II
|
Park Technologiczny II
|
6 000
|
LifeScience (nauka o życiu) to interdyscyplinarny obszar działań związany z biotechnologią, farmakologią, medycyną i inżynierią medyczną oraz badaniami w tym obszarze.
LOKATORZY PARKU
BioCentrum Sp. z o.o.
BioCentrum jest prywatnym przedsiębiorstwem działającym w obszarze biotechnologii. Firma powstała w 2004 roku i jej misją jest stworzenie dla swoich klientów i partnerów platformy badawczej umożliwiającej przeniesienie innowacyjnych odkryć z poziomu badań podstawowych do etapu badań klinicznych w możliwie najkrótszym czasie.
BioCentrum posiada w swojej ofercie usługi z zakresu :
badań przedklinicznych, zawierających kluczowe etapy procesu rozwoju leku, znajdujące zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz biofarmaceutycznym
usługi z zakresu chemii białek obejmujące szeroką gamę standardowych i zaawansowanych analiz oraz produkcję i oczyszczanie preparatów białkowych
wysokooczyszczone i wysokoaktywne enzymy, inhibitory oraz inne preparaty aktywne biologicznie
usługi z zakresu chemii analitycznej i analiz fizykochemicznych skierowane do firm z branży farmaceutycznej
badania zgodne z dyrektywą REACH
Dzięki licznym kontaktom z uczelniami i światowej sławy naukowcami, BioCentrum oferuje także konsultacje w zakresie biotechnologii. (www.biocentrum.com.pl)
MIRACULUM S.A.
MIRACULUM S.A. koncentruje się głównie na wytwarzaniu i sprzedaży kosmetyków do pielęgnacji skóry, a także wyrobów perfumeryjnych dla kobiet i mężczyzn. Jest liderem polskiego rynku kosmetyków do opalania, posiadając w tej kategorii 15,1% udziałów wg wartości sprzedaży oraz 19,7% wg ilości sprzedaży. Od lutego 2007 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW. (www.relacje.miraculum.pl)
WESSLING Polska Sp. z o.o.
Międzynarodowa firma działająca w zintegrowanym podejściu do jakości, bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska – QSHE (Quality, Safety, Health and Environment). Skupia ponad 700 pracowników na terenie Europy specjalizujących się w doradztwie i konsultingu, analityce ochrony środowiska oraz analityce żywności. (www.wessling.pl)
JCI Venture Sp. z o.o.
JCI Venture, spółka w Grupie Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o. o. (JCI), spełnia rolę akceleratora komercjalizacji nauki oraz inwestora kapitału zalążkowego (seed capital). (www.jciventure.pl)
Selvita Sp. z o.o.
Selvita jest polską firmą innowacyjną świadczącą usługi badawczo-rozwojowe oraz informatyczne. Firma zatrudnia zespół wysokiej klasy specjalistów z obszaru chemii, farmacji, biologii molekularnej, biotechnologii i informatyki oraz współpracuje z wiodącymi uczelniami i ośrodkami badawczymi z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.
Misją Selvity jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań dla przedsiębiorstw oraz jednostek badawczo-rozwojowych umożliwiających obniżenie kosztów wprowadzania produktów na rynek.
Pracownicy Selvity przestrzegają najwyższych standardów etycznych zarówno w kontaktach z otoczeniem, jak i wewnątrz firmy. Ponadto Selvita kieruje się szacunkiem dla życia ludzkiego w każdej jego fazie i nie prowadzi badań ani terapii naruszających godności człowieka. (www.selvita.pl)
JAGIELLOŃSKIE CENTRUM BADANIA NOWYCH LEKÓW – JCET
Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka i Instytut Fizyki Jądrowej PAN zainicjowały projekt JCET(JAGIELLONIAN CENTRE FOR EXPERIMENTAL THERAPEUTICS), który otrzymał dofinansowanie w ramach PO IG w wysokości ponad 100 mln zł. Celem działalności JCET będzie rozwijanie interdyscyplinarnych badań nad nowymi mechanizmami farmakoterapeutycznymi, mechanizmami działania farmakologicznego i właściwościami terapeutycznymi oryginalnych związków chemicznych (pochodzenia naturalnego i syntetycznego), wskazanie ich potencjału terapeutycznego w klinice, a następnie doprowadzenie wybranych związków chemicznych do fazy wstępnych badań klinicznych. Szczególne znaczenie w realizacji projektu ma planowana specjalizacja JCET w zakresie poszukiwania oryginalnych leków śródbłonkowych oraz zakres planowanych unikatowych badań oceniających w sposób całościowy działanie związków chemicznych na śródbłonek, ścianę naczyń krwionośnych i układ krążenia, który z jednej strony będzie stanowił podstawę do poszukiwań innowacyjnych mechanizmów farmakoterapeutycznych, a z drugiej będzie służył do oceny bezpieczeństwa działania leków na układ krążenia. (www.jcet.eu)
FI Pharma Sp. z o.o.
F1 Pharma koncentruje się na perspektywicznych niszach rynku farmaceutycznego, a działalność prowadzi w krakowskim Parku LifeScience zarządzanym przez Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. Spółka powstała dnia 15 października 2010 r. w Krakowie.
Źródło: Informacja prasowa
Zamieściła: Marta Cipińska
KOMENTARZE