Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rosja: mobilna elektrownia atomowa sposobem na gospodarowanie zasobami środowiska
14.07.2013 , Tagi: energia, bioenergia
Główny dyrektor jednej z największych stoczni rosyjskich, Aleksandr Voznesensky, podał do wiadomości, że pływająca elektrownia atomowa jest obecnie w budowie. Aleksandr Voznesensky dodał, że najprawdopodobniej okręt ten będzie gotowy do użycia ostatecznie w 2016 roku. Rosjanie nazywają go „pływającą elektrownią”, w skrócie PEB (ang. "floating power station”). Statek otrzymał nazwę „Akademik Lomonosov”. Powstająca jednostka dzięki swej mobilności, pozwoli na zmniejszenie ilości budowanych elektrowni, co z punktu widzenia biotechnologów jest korzystne dla środowiska.

Wiele krajów korzysta z zasilanych energią atomową statków, łodzi podwodnych, a nawet lodołamaczy. Niektóre kraje, włączając USA i Chiny, rozważały zbudowanie pływającej jednostki stanowiącej elektrownię atomową. Jednak jak dotąd, nic nie wiadomo o żadnym innym statku, który osiągnąłby fazę konstruowania. W archiwach sprzed 50 lat można odnaleźć pierwsze zapisy o planach budowy bezpiecznych pływających elektrowni atomowych.

 

 

Zalety pływającej elektrowni atomowej są oczywiste. Dzięki niej elektryczność będzie mogła być dostarczona do terenów, które aktualnie nie posiadają źródeł energii. Szczególnie Rosja ma wiele oddalonych regionów na wschodzie kraju. Rejony te dalekie są od rozwoju, być może ulegnie to zmianie. Przewidywane jest, że budowa pływającej elektrowni atomowej pozwoli na dostarczenie energii, która umożliwi rozwój na terenach odsuniętych tak daleko od reszty.

Akademik Lomonosov będzie miał wyporność 21 500 ton. Posiadać on będzie 2 reaktory KLT-40, zmodyfikowane by móc dostarczyć energię do lądowych, zewnętrznych lokalizacji. Aleksandr Voznesensky podkreślił, że projekt okrętu uwzględnia również to, że platforma będzie odporna na takie zagrożenia jak: tsunami czy zderzenia z lądem i innymi statkami. Akademik Lomonosov nie będzie zdolny do dostarczenia sobie energii potrzebnej do przemieszczania, ale będzie on holowany gdziekolwiek będzie potrzeba. Do obsługi okrętu będzie potrzebna załoga, składająca się z 69 osób. Zarządzanie Akademik Lomonosov ma być w pełni zgodne z przepisami ustanowionymi przez International Atomic Energy Agency.

Plany dotyczące Lomonosov są w przygotowaniu i pozostaje jedynie czekać na efekty budowy platformy będącej w stanie dostarczyć energię zarówno małym jak i dużym miastom na terenie Rosji. Elektryczność ta będzie przeznaczona do ogólnego użycia, w tym ogrzewania domów i biur, które będą mogły łatwiej powstawać. Akademik Lomonosov będzie zdolna wygenerować 70 MW elektryczności, co stanowi wystarczającą ilość energii potrzebną miastu o 200 000 mieszkańców. Ponadto taki statek mógłby również być wykorzystany w celu dostarczenia energii instalacjom prowadzącym odsalanie wody, które dostarczają 240 000 metrów sześciennych świeżej wody dziennie.

Źródła

phys.org

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter