Noradrenalina (norepinefryna) jest neurotransmiterem z grupy katecholamin, o znanej roli w rozwoju nałogów. Zmiany w przekaźnictwie noradrenergicznym obserwuje się w sytuacjach nadużywania substancji o charakterze uzależniającym, a także w fazie odstawienia oraz powrotu do zależności. Podstawowym założeniem doświadczenia przeprowadzonego przez grupę naukowców z Texasu była obserwacja, że noradrenalina bierze udział w aktywacji układu nagrody podczas zażywania środków o działaniu narkotycznym. Osoby z pierwotnie zmienioną transmisją w wyżej wymienionym układzie, o zwiększonym podstawowym poziomie omawianego neuroprzekaźnika mogą zatem wykazywać skłonności do rozwoju nałogów. Jest to zjawisko o podłożu genetycznym, jednak dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzmocnienie reakcji okazuje się stres. Efekty mogą być również związane z dawką przyjętej substancji.
Kluczową rolę sygnalizacji noradrenergicznej sugerują także badania prowadzone w Wielkiej Brytanii w związku z uzależnieniem od alkoholu. Analizie poddano znane polimorfizmy pojedynczego nukleotydu (SNP) w genach receptora adrenergicznego (ADRA2A) oraz transportera noradrenaliny (SCL6A2). Zgodnie z wcześniejszymi założeniami wykazano korelację pomiędzy dwoma z rozpatrywanych SNP w SCL6A2- rs36020 i rs36029- a występowaniem alkoholizmu wśród badanych osób. Natomiast kolejne dwa SNP- rs521674 oraz rs602618- w genie ADRA2A zostały skojarzone z rodzinnym występowaniem zaburzeń.
Teoria ta jednak nie odpowiada w pełni odkryciom dokonanym podczas badań asocjacyjnych całego genomu (GWAS). Rozpatrywany problem przybiera w nich nieco odmienną postać. Zaburzenia zdają się mieć charakter wielogenowy, a dziedziczenie poszczególnych wariantów allelicznych związanych z kształtowaniem nałogów w niewielki sposób zwiększa predyspozycję, lecz ich sumaryczny efekt ma charakter addytywny. Wśród najczęściej typowanych SNP znajdują się także te zlokalizowane w genach odnoszących się do szlaku przekaźnictwa adrenergicznego.
W ciągu ostatnich dekad noradrenalina na przemian zyskiwała i traciła swoje znaczenie w analizach dotyczących uzależnień. Stąd pojawiają się stwierdzenia, że mechanizmy zależności i zachowania nawykowe mogą kształtować się na drodze zależnej lub alternatywnej — niezależnej od powyższego neurotransmitera. Kwestia ta pozostaje przedmiotem burzliwej dyskusji w środowisku naukowym.
Jeśli udałoby się jednoznacznie potwierdzić hipotezę przedstawioną przez naukowców z Texas A&M University w profilaktyce uzależnień zastosowanie mogłyby znaleźć dopuszczone do obrotu na rynku leki oddziałujące na uwalnianie noradrenaliny takie jak klonidyna czy guanfacyna. Z uwagi na złożoność procesów zachodzących w mózgu i trudności związane z ich zrozumieniem perspektywa finalizacji badań wciąż odsuwa się w czasie.
KOMENTARZE