Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Rola makrofagów w erytropoezie zbadana in vivo
23.03.2013

 

Pierwszym i podstawowym skojarzeniem z rolą, jaką w organizmie pełnią makrofagi, jest fagocytoza. Komórki – sprzątacze, nierozerwalnie związane z układem odpornościowym, okazują się pełnić o wiele więcej funkcji, niż tylko obrona przed patogenami. Stwierdzono ich rolę m.in. w regeneracji tkanki mięśniowej. W niedawno opublikowanych badaniach zespół z Albert Einstein College of Medicine sugeruje udział makrofagów również w procesie erytropoezy i usuwania erytrocytów z krążenia obwodowego.

 

Wcześniejsze badania wskazywały na udział makrofagów w krwiotworzeniu – obecne w szpiku tzw. wyspy erytroblastyczne, czyli nisze, w których zachodzi dojrzewanie erytrocytów, zbudowane są z centralnego makrofaga, otoczonego erytroblastami. Makrofag kontaktuje się z erytroblastami za pośrednictwem wielu cząsteczek powierzchniowych, m.in. integryn, przekazując substancje odżywcze, wspierające proliferację, uczestniczy też w transporcie żelaza poprzez ferrytynę.

 

Funkcje wysp erytroblastycznych były poznawane jedynie na podstawie badań in vitro. Identyfikacja markera CD169, czyli sjaloadhezyny, występującej przede wszystkich na makrofagach osiadłych (m.in. w szpiku), pozwoliła na wydzielenie populacji tych komórek i usunięcie specyficznie tylko puli szpikowych makrofagów, co umożliwiło badania in vivo.

Grupa badaczy z Albert Einstein College of Medicine przeprowadziła doświadczenia na myszach, pozbawionych komórek CD169+. Stwierdzono u nich znaczące obniżenie liczny erytroblastów w szpiku, wskazując na rolę makrofagów w rozwoju czerwonych krwinek. Co ciekawe, u zwierząt nie stwierdzono anemii, która wydawałaby się logicznym następstwem ograniczonej erytropoezy. Dalsze analizy doprowadziły do wniosku, że usunięcie makrofagów z markerem CD169 z wątroby i śledziony skutkowało przedłużonym czasem życia erytrocytów. Dowodzi to udziału komórek CD169+ w tych organach w usuwaniu starych krwinek z krążenia.

Naukowcy dokonali także próby praktycznego zastosowania nowopoznanych funkcji makrofagów w oparciu o mysi model czerwienicy prawdziwej. Jest to choroba mieloproliferacyjna, polegająca na nadmiernej produkcji elementów morfotycznych krwi, głównie czerwonych krwinek. Selektywne usunięcie komórek CD169+ u myszy z czerwienicą spowodowało obniżenie liczby erytrocytów do wartości właściwych dla zdrowych zwierząt.

Odkrycie roli makrofagów w erytropoezie, a także efektów usunięcia populacji CD169+ w żywym organizmie stanowi podstawę do projektowania nowych terapii stosowanych przy zaburzeniach liczby czerwonych krwinek w przebiegu chorób (czerwienica, anemia hemolityczna) lub w przypadkach znacznej utraty krwi.

 

Zuzanna Sobańska

 

Żródło: http://www.nature.com/nm/journal/vaop/ncurrent/full/nm.3057.html

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2026>

pnwtśrczptsbnd
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Newsletter