Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Riverside przejmuje pioniera branży biotechnologicznej
08.10.2009
Crioestaminal, jeden z najważniejszych graczy w sektorze biotechnologii, dołącza do europejskiego portfela Riverside. To już 9. przejęcie przez Riverside w 2009 r. i 217 w historii spółki.
The Riverside Company, największy globalny fundusz private equity inwestujący w spółki o wartości poniżej 150 mln euro, przejął spółkę Crioestaminal, która zajmuje się izolowaniem i przechowywaniem w zamrożeniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Riverside przejmuje portugalską spółkę zachowując kluczowych członków zespołu zarządzającego.

Crioestaminal - pionier i lider sektora biotechnologii w Portugalii z szacowanym udziałem w rynku na poziomie 58 proc. - daje rodzicom nowonarodzonych dzieci możliwość pobrania, wyizolowania i przechowywania w zamrożeniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Już ponad 28 tys. rodziców powierzyło firmie Crioestaminal przechowywanie komórek macierzystych swoich dzieci. Jeżeli w przyszłości zaistnieje taka konieczność, komórki te mogą być wykorzystane w leczeniu poważnych chorób. Jest to możliwe, ponieważ komórki macierzyste są prekursorami prawie wszystkich typów wyspecjalizowanych komórek organizmu i dostarczają nieograniczony zasób tkanek na wymianę. Dzięki temu pomagają leczyć praktycznie wszystkie schorzenia począwszy od cukrzycy, a skończywszy na chorobie Parkinsona. Usługi te świadczone są przez szpitale państwowe i prywatne.

Lecznictwo, bazujące na komórkach macierzystych, jest jednym z najbardziej rozwojowych sektorów medycyny. Przewiduje się, że w 2015 roku jego rynkowa wartość wyniesie nawet 20,3 mld euro.

- Przejęcie firmy Crioestaminal stanowi pierwszy krok w naszym planie osiągnięcia pozycji europejskiego lidera w zakresie pobierania, izolacji i przechowywania w zamrożeniu komórek macierzystych. Dążymy do zwiększenia obecności Riverside na rynku międzynarodowym przez nowe przejęcia wiodących spółek z różnych części świata oraz w celu dywersyfikacji innych usług związanych z komórkami macierzystymi i diagnostyką genetyczną – mówi Marcos Lladó, Partner Riverside.

Kapitał na przeprowadzenie transakcji zostanie dostarczony przez najnowszy fundusz Riverside, Riverside Europe Fund IV, a finansowanie dłużne transakcji zostanie pokryte przez Banco Espirito Santo i Millenium Banco Comercial Português. Fundusz Riverside przeprowadził już przejęcie w Portugalii w 2007 roku; zakupił wtedy spółkę ONI-Telecom - Infocomunicações SA.

- Riverside pomoże nam dodatkowo wzmocnić naszą pozycję w dziedzinie zamrażania komórek macierzystych w Hiszpanii i w Portugalii oraz przyspieszyć proces globalizacji naszej spółki. Nasz zespół zarządzający jest bardzo dumny z faktu, że wzbudziliśmy zainteresowanie takiej firmy jak Riverside. Wierzymy, że razem z tym funduszem private equity staniemy się światowym potentatem w wykorzystaniu komórek macierzystych – mówi Raúl Santos, założyciel i dyrektor generalny firmy Crioestaminal.


Zespół Riverside:

Marcos Lladó, partner, kierował zespołem w Madrycie, w którego skład wchodzili: Rafael Álvarez-Novoa, Associate i Juan Barnechea, Vice President Origination.


Partnerzy:

Doradcą firmy Riverside jest Ernst & Young (due diligence w zakresie finansowym i podatkowym), Garrigues (due diligence w zakresie prawnym i doradztwo transakcyjne) oraz AT Kearney (due diligence w zakresie rynkowym i komercyjnym).


The Riverside Company (www.riversidecompany.com lub www.riversideeurope.com)

The Riverside Company jest globalnym funduszem private equity koncentrującym się na przejmowaniu małych i średnich przedsiębiorstw (o wartości do 150 mln euro) i partnerstwie silnych grup zarządzających w celu zwiększenia sukcesu swoich spółek przez przejęcia i organiczny wzrost. Od swojego powstania w 1988 roku firma zainwestowała w 217 transakcji o całkowitej wartości przedsiębiorstw wynoszącej 4,1 mld euro. Portfel inwestycyjny w Ameryce Północnej, Europie i Azji obejmuje 68 spółek o rocznych przychodach ze sprzedaży wynoszących 3,2 mld USD/2,3 mld euro, EBITDA na poziomie 490 mln USD/348 mln euro oraz zatrudniających ponad 13.000 pracowników (czerwiec 2009 roku). Riverside oferuje zasoby, aby przejęcia przebiegały gładko – dzięki dotacjom kapitałowym [ang. capital endowment] (wynoszącym blisko 2,4 mld euro), ponad 170 ekspertom w 18 biurach (Atlanta, Bruksela, Budapeszt, Chicago, Cleveland, Dallas, Eindhoven, Hongkong, Los Angeles, Madryt, Monachium, Nowy Jork, Praga, San Francisco, Seul, Sztokholm, Tokio i Warszawa) oraz swoim długotrwałym kontaktom z partnerami kredytowymi. Według Thomson Venture Economics, siedem spośród dziewięciu funduszy Riverside plasuje się w rankingu w najwyższym kwartylu (górne 25%) wszystkich funduszy pod względem osiągniętej stopy zwrotu z inwestycji (na dzień 31 grudnia 2008 roku). Inwestycje firmy obejmują wiodące na świecie fundusze emerytalne, podmioty udzielające dotacji kapitałowych [ang. endowments], fundusze funduszy, firmy ubezpieczeniowe i banki.


Crioestaminal (www.crioestaminal.pt)

Utworzona w 2003 roku firma Crioestaminal jest w Portugalii pionierem i liderem w zakresie izolacji i przechowywania w zamrożeniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Do dzisiaj ponad 28.000 rodziców powierzyło firmie Crioestaminal obowiązek przechowania komórek macierzystych swoich dzieci. Ostatnio spółka została uhonorowana nagrodą „PME Excelência 2009”, która jest przyznawana najlepiej działającym małym i średnim portugalskim przedsiębiorstwom wnoszącym duży wkład w konkurencyjność na terenie kraju. Crioestaminal jest trzecim największym graczem w Europie w zakresie liczby przechowywanych próbek. Prócz Portugalii, spółka jest obecna także we Włoszech od 2006 roku dzięki umowie na wyłączność z włoskim dystrybutorem (Hematos) oraz w Hiszpanii, gdzie stworzyła spółkę zależną, która posiada swój własny dział sprzedaży i która rozpoczęła działalność w kwietniu 2008 roku.
Crioestaminal oferuje również innowacyjne badania dla rodziców, takie jak test na płeć dziecka (Menino ou Menina) czy innowacyjne badanie kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) w celu wczesnego wykrycia wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
KOMENTARZE
Newsletter