Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Relacja z konferencji Startup Summit
W dniach 3-4 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja Startup Summit zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas tych dwóch dni w przestrzeniach centrum konferencyjnego odbywały się prelekcje, prezentacje firm startupowych oraz spotkania z inwestorami. Wyłoniono również zwycięzców konkursu ScaleMeGlobal, mającego na celu odnalezienie pomysłów na biznes z globalnym potencjałem.

 

Startup Summit nie zawiódł. Osoby, które przyjechały na konferencję z zamiarem uzyskania konkretnych porad, czy ich pomysł na biznes ma szanse powodzenia, miały ku temu naprawdę sporo możliwości. Prelekcje prowadzone były na wysokim poziomie i przekazywały najczęściej bardzo konkretne informacje. W większości odbywały się one w języku angielskim, były więc użyteczne zarówno dla gości krajowych, jak i zagranicznych. Słuchacze mogli dowiedzieć się jak najlepiej zacząć swoją drogę do sukcesu, czego się wystrzegać, a na co położyć szczególny nacisk, w jaki sposób pozyskiwać inwestorów, jak przekonać ich do swojego pomysłu i czy aby na pewno ten sposób na zdobycie niezbędnych środków na start jest zawsze najlepszy. Prelegenci dzielili się swoim doświadczeniem, przestrzegali i zachęcali. Napominali również, by nie zniechęcać się porażkami, bo to one najczęściej prowadzą do sukcesu.

Dużą szansą dla początkujących przedsiębiorców była możliwość bezpośredniej rozmowy z inwestorami. W czasie drugiego dnia wydarzenia osobna sala przeznaczona była na spotkania biznesowe. Inwestorzy siedzieli przy stołach i czekali na osoby, które chciałyby przedstawić im swoje pomysły. Długość takiej pogawędki była nieograniczona i niejednokrotnie rozmówcy przenosili się z sali do holu głównego, by móc kontynuować wymianę zdań przy kawie i ciastku. Ciekawym rozwiązaniem były również tzw. „fast bussiness dates”, które odbyły się bezpośrednio po przerwie obiadowej. Zabawa ta bardzo przypominała znane nie od dziś „szybkie randki”, z tą jednak różnicą, że przy stolikach można było przez 40 sekund zamienić kilka zdań nie z potencjalną sympatią, a partnerem biznesowym.

Przez cały czas trwania konferencji przestrzeń wspólną zajmowali przedstawiciele młodych, rozwijających się startupów. Opowiadali oni o swoich firmach, zachęcali do współpracy oraz z chęcią odpowiadali na wszelkie pytania. Rozstrzygnięto także konkurs ScaleMeGlobal, którego zwycięzcą (wyłonionym przez jury) została technologia Elephant Door. Ma ona za zadanie chronić nasz dom lub mieszkanie przed włamaniem - podczas próby sforsowania drzwi wejściowych uaktywnia się alarm, który nie tylko sygnalizuje taką próbę głośną syreną, ale również wysyła powiadomienie na smartfona właściciela. Nagrodę publiczności natomiast uzyskał serwis JadeZabiore, działający analogicznie do znanego BlaBlaCar, umożliwiający jednak zamiast transportu osób, transport przesyłek.

Na Startup Summit obecni byli przedstawiciele różnych środowisk m. in. IT, artystycznych, biotechnologicznych i wielu innych. Była to największa tego typu konferencja organizowana przez struktury państwowe. W ciągu dwóch dni przez sale Stadionu Narodowego przewinęło się ponad 800 uczestników: prelegentów, dziennikarzy, ale przede wszystkim inwestorów i młodych ludzi, którzy uwierzyli w siebie i w to, że ich pomysły mają szanse powodzenia. Na wydarzeniu odbyła się również premiera programu akceleracyjnego „Platformy startowe dla nowych pomysłów” prowadzonego przez PARP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Ma on pomóc młodym przedsiębiorcom z prawej strony Wisły. Dla osób, które zaprezentują prawdziwie innowacyjne pomysły i przedstawią dobry biznesplan przeznaczone będą bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie własnej działalności i zaistnienie na rynku.

 

KOMENTARZE
Newsletter