Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Recycling po chińsku, czyli olej po smażeniu frytek paliwem w silniku diesela
17.06.2013
Recycling po chińsku, czyli olej po smażeniu frytek paliwem w silniku diesela

Chiński ośrodek biznesowy zlokalizowany w Szanghaju planuje wykorzystać zużyty olej spożywczy w formie paliwa dla pojazdów. Taka inicjatywa władz Szanghaju spowodowana jest niedawnymi skandalami w przemyśle spożywczym, które nakłoniły je do wymyślenia zastosowania dla zużytego oleju spożywczego.

Niedawno krajem wstrząsnęła seria skandali związanych z bezpieczeństwem żywności. Na jaw wyszło między innymi ponowne wykorzystywanie w celach spożywczych odpadowych olejów pochodzących z restauracji. Proceder był na tyle rozpowszechniony, że wspominany ponownie wykorzystywany olej dorobił się własnej potocznej nazwy w języku chińskim ‑ w bezpośrednim tłumaczeniu nazwa ta brzmi „olej rynsztokowy”. Uważa się, że zawiera on substancje rakotwórcze oraz inne zanieczyszczenia.

Władze Szanghaju planują nawiązanie współpracy z miejscowym Uniwersytetem Tongji oraz sześcioma firmami zajmującymi się produkcją biodiesela. Celem tej kooperacji ma być zagospodarowanie odpadowego oleju spożywczego, konkretnie przekształcenie go w paliwo mające posłużyć do napędzania autobusów miejskich, taksówek oraz ciężarówek. Dodatkowo, w marcu tego roku zmieniono przepisy dotyczące odpowiedniej utylizacji odpadowego oleju spożywczego, co ma pomóc w upewnieniu się że nie zostanie on ponownie spożytkowany w przemyśle spożywczym.

Uniwersytet Tongji jest jedną z najbardziej prestiżowych placówek edukacyjnych w Chinach. Doniesienia pochodzące z uniwersytetu informują, że prace nad stworzeniem idealnej mieszanki, mogącej być wykorzystanej w formie paliwa do silników diesela, trwają już od trzech lat, jednak nie podano informacji na temat skali planu oraz szczegółów o postępach w jego realizacji.

Chiński Komitet ds. Bezpieczeństwa Żywności liczy, że nowe przepisy, oraz atrakcyjna i legalna alternatywa wykorzystania odpadowego oleju spożywczego sprawią, że problem dotyczący bezpieczeństwa żywności zniknie.

Kiedy skandal związany z „olejem rynsztokowym” wyszedł na jaw w 2010 roku, eksperci szacowali, że Chińczycy spożywają go w ilości pomiędzy dwoma a trzema milionami ton każdego roku. Stwierdzili oni również, że dla łamiących prawo, ich działalność była niezwykle dochodowa. Z tego powodu, pomimo regularnych represji ze strony rządu, w Chinach problemy w przemyśle żywnościowym pojawiają się regularnie. Być może nowe biotechnologiczne rozwiązanie sprawi, że nielegalny interes stanie się mniej opłacalny od legalnie dostępnego rozwiązania i problem zniknie.

 

red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

Źródło:
http://www.biofueldaily.com

KOMENTARZE
Newsletter