Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ranking polskich uczelni wyższych, na których można studiować biotechnologię
Rok akademicki 2013/2014 oficjalnie rozpoczęty, a na wielu uczelniach w całym kraju studenci już uczęszczają na pierwsze zajęcia w tym semestrze. Dotyczy to także uczelni, które w swojej ofercie dydaktycznej posiadają biotechnologię. Takich jednostek jest w Polsce 38. Każdego roku ich mury opuszcza około 6000 absolwentów. To jaki jest ich poziom wiedzy i czy są dobrze przygotowani do podjęcia pracy na rynku biotechnologicznym najczęściej zweryfikuje życie po studiach. Można jednak w dość łatwy sposób zasugerować, po opuszczeniu których uczelni absolwenci będą mieli większe szanse na sukces w branży. Portal Biotechnologia.pl pokusił się o przygotowanie takiego rankingu.

W przygotowaniu rankingu uczelni, na których można studiować biotechnologię bardzo pomógł nam raport Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) działającego przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 30 września poznaliśmy najnowsze wyniki badań oceny potencjału jednostek naukowych w Polsce przeprowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów z wybitnym dorobkiem naukowym, o czym pisaliśmy w artykule "Polska nauka ma już swoje wizytówki". Nowością w tym roku było to, że jednostki naukowe mogły otrzymać specjalne wyróżnienie tj. kategorię A+, która świadczy o wyjątkowej unikatowości oraz elitarności.

 

Na podstawie listy ponad 960 ocenionych przez KEJN jednostek naukowych wybraliśmy 38, na których można studiować biotechnologię. W rankingu nie uwzględniono Uniwersytetu Rolnicznego w Krakowie, na którym biotechnologia jest kierunkiem międzywydziałowym, przez co sklasyfikowanie tej jednostki nie było możliwe.

 

Jesteśmy doskonale świadomi tego, iż żaden ranking nie jest w 100 % obiektywny i zawsze może być dla kogoś krzywdzący. Mamy jednak mamy nadzieję, że przygotowana przez nas lista rzuci jakieś światło na poziom uczelni oferujących studiowanie biotechnologii. Jedno jest pewne, kryteria oceny i algorytm przyznawania punktów były dla wszystkich uczelni wspólne.

 

 

ZOBACZ RANKING POLSKICH UCZELNI POSIADAJĄCYCH W OFERCIE DYDAKTYCZNEJ BIOTECHNOLOGIĘ

 

Źródła

http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_09/103ec8fd06b20bb9ed0cc238b310677d.pdf

KOMENTARZE
Newsletter