Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
"Ranga tego wyróżnienia porównywana jest do Nagrody Nobla" - prestiżowy konkurs Prix Galien nareszcie w Polsce!
09.03.2012

W 2012 roku, po raz pierwszy w Polsce odbędzie się I edycja prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Galien, który od ponad 40 lat nagradza najbardziej przełomowe osiągnięcia farmacji i medycyny. Nagroda cieszy się najwyższym uznaniem, przez co traktowana jest jako odpowiednik Nagrody Nobla w tych dziedzinach. Organizatorem konkursu Prix Galien Polska 2012 jest wydawnictwo medyczne Elsevier Urban&Partner.

Nazwa nagrody pochodzi od imienia greckiego lekarza i filozofa Klaudiusza Galena. Przyznawana jest firmom za opracowanie innowacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz naukowcom za przełomowe dokonania. Tegoroczna I edycja konkursu Prix Galien Polska zostanie rozstrzygnięta w trzech kategoriach głównych oraz dwóch kategoriach specjalnych. Wyboru laureatów dokona Kapituła Konkursowa, w której zasiądą czołowi polscy naukowcy, posiadający niepodważalną wiedzę i doświadczenie niezbędne do oceny zgłaszanych innowacji.

Twórcą Prix Galien był francuski farmaceuta Roland Mehl, który ufundował nagrodę w 1970 roku. Z biegiem lat zyskała prestiż na świecie i obecnie stanowi jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie farmacji i medycyny. Konkurs ma charakter międzynarodowy i jest corocznie przeprowadzany w 12 krajach: Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Portugalii, Szwajcarii, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata organizowana jest edycja międzynarodowa wyłaniająca spośród lokalnych zwycięzców innowacyjny produkt w skali globalnej. W roku 2012, Prix Galien odbędzie się również w Polsce, Turcji, Izraelu oraz RPA. Organizatorem polskiej edycji jest wydawnictwo Elsevier Urban&Partner – należące do Grupy Elsevier, największego na świecie wydawcy książek i czasopism medycznych.

 

O randze, szansach i korzyściach jakie może przynieść pierwsza polska edycja Prix Galien rozmawiamy z Sekretarzem Kapituły Konkursowej, dr Tomaszem Bykowskim.

 

Ile firm ogólnie może wziąć udział w konkursie? Ile firm z Polski możemy się spodziewać?

Ilość zgłoszeń jest nieograniczona. Kategorie są zróżnicowane i mają szeroki zakres, zatem niemal każda firma, która może i chce się pochwalić swoimi innowacyjnymi osiągnięciami, może zgłosić swoje produkty do konkursu. Spodziewamy się wielu zgłoszeń do polskiej edycji Prix Galien, ponieważ na świecie konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem – jest to jedyne tego rodzaju wyróżnienie dla przełomowych osiągnięć w farmacji i medycynie.

Jakie przedsiębiorstwa wezmą udział w konkursie?

Innowacja, przełom, nowoczesna technologia, to słowa, które charakteryzują konkurs Prix Galien. Przede wszystkim zatem zgłaszać się będą firmy, które opracowują lub mają w portfolio nowoczesne leki oryginalne, w tym krajowe firmy z sektora inżynierii biomedycznej i biotechnologicznej pracujące nad nowymi strukturami produktów leczniczych lub sprzedażą nowoczesnego sprzętu medycznego. Kategoria „Innowacyjne wyroby medyczne” z definicji posiada bardzo szeroki zakres, który pozostawia miejsce na wszelkiego rodzaju produkty dostępne na rynku, które wnoszą istotny postęp w medycynie. W kategorii „Innowacyjna praca badawcza” oceniane będą przełomowe dokonania polskich naukowców i zespołów badawczych, których osiągnięcia znacząco wpływają na rozwój medycyny. Nagradzane są odkrycia, które w najbliższej przyszłości trafią na rynek.

Do tej porym w całej historii konkursu żadna firma z Polski nie była laureatem w Prix Galien. Jak wyglądają szanse polskich firm na zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu?

Prix Galien nagradza produkty dostępne na rynku kraju, który przyznaje nagrody. Lokalna edycja daje ogromne szanse na promocję produktów poza granicami Polski. Polskie firmy mają na swoim koncie osiągnięcia, które zasługują na najwyższe wyróżnienie, którym jest Prix Galien. Jako organizatorzy polskiej edycji konkursu mamy nadzieję, że będzie ona okazją do tego, aby pokazać i wypromować potencjał krajowych firm.

Czy wśród firm z branży medycznej i farmaceutycznej Polska posiada jakiegoś "asa w rękawie"?

Nie mogę wskazać na potencjalnych zwycięzców, ponieważ szanse muszą być wyrównane dla sprawiedliwej oceny. Ale jako osoba znająca zasoby polskiego rynku medyczno-farmaceutycznego, jestem przekonany, że wśród laureatów Prix Galien Polska 2012 będą polskie firmy. Jakie, to się okaże już niedługo.

Jak będzie przebiegać wybór laureatów?

Wyboru laureatów Prix Galien Polska 2012 dokona Kapituła Konkursowa, w skład której wejdą najwyższej rangi niezależni eksperci – polscy naukowcy oraz lekarze praktycy. Obrady na pewno będą fascynujące, ze względu na zaawansowany poziom zgłoszonych produktów. Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z wielkimi osobowościami polskiej medycyny i farmacji, mającymi wybitne osiągnięcia w kraju i na świecie.

Jakie osiągnięcia firm w szczególności będą brane pod uwagę?

W kategoriach głównych polskiej edycji Prix Galien oceniane będą innowacyjne produkty lecznicze (leki i szczepionki), wyroby medyczne, wybitne prace badawcze, których rezultaty stanowią potencjał do rozwoju medycyny i farmacji. W kategoriach specjalnych wyróżnimy podmioty, które wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania informatyczne dla medycyny oraz te, które wdrażają i dystrybuują kompleksowe programy rehabilitacyjne poprawiające zdrowie i jakość życia pacjentów.

Jakie korzyści przyniesie Polsce i polskim firmom z branży organizacja Prix Galien w Polsce?

Przede wszystkim prestiż i uznanie na świecie. Ranga tego wyróżnienia porównywana jest do Nagrody Nobla w farmacji i medycynie, stanowi więc świadectwo doskonałości i zaawansowanej technologii. Ponadto, Prix Galien jest wspaniałą okazją do wyrażenia uznania dlanaszych naukowców, klinicystów i firm przemysłu farmaceutycznego, którzy mają nadzwyczajny wkład w walkę z ludzkimi chorobami.

Laureaci polskiej edycji zostaną zaproszeni do udziału w międzynarodowej edycji Prix Galien International. Wtedy może się okazać, że doskonałość polskiej edycji ma wymiar światowy.

***

 

Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystych gal, w których uczestniczą przedstawiciele ośrodków medycznych i naukowych, firm farmaceutycznych oraz instytucji państwowych (w Stanach Zjednoczonych obecni byli m.in. Barack Obama, Bill Clinton oraz Michael Bloomberg). Ceremonia rozdania nagród I polskiej edycji konkursu Prix Galien Polska 2012 odbędzie się podczas Gali 20 listopada 2012 r., w hotelu Intercontinental w Warszawie.

 

red. Tomasz Sznerch

KOMENTARZE
news

<Lipiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
Newsletter