Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Radioaktywny lutet szansą dla chorych na nowotwory?
28.05.2013

Nowotwory wszystkich typów stają się śmiertelne, gdy guzy dają przerzuty i rozprzestrzeniają się w całym organizmie. Gdy nowotwór osiąga ten etap, to  bardzo trudne dla lekarzy jest jego zlokalizowanie i leczenie. Naukowcy z University of Missouri odkryli sposób na stworzenie radioaktywnych nanocząsteczek, które celują w komórki chłoniaka, nawet te, które rozprzestrzeniły się po całym organizmie. Michael Lewis, profesor onkologii w MU College of Veterinary Medicine, powiedział, że umiejętność celowania terapeutykami w nowotwory wtórne, czyli przerzuty, jest niezbędne do skutecznego leczenia pacjentów z postępującymi nowotworami.

"W zależności, oczywiście, od rodzaju nowotworu, pierwotne nowotwory zazwyczaj nie są przyczyną śmierci chorych na raka," mówi Lewis. "Jeśli rak daje przerzuty, lub rozprzestrzenia się tworząc trudne do znalezienia guzy, często staje się śmiertelny. Opracowanie sposobu identyfikacji i możliwość kurczenia wtórnego guza ma ogromne znaczenie w ratowaniu życia ludzi z tymi chorobami. "

Starając się znaleźć sposób, aby zlokalizować i wyeliminować nowotwór wtórny, Lewis, we współpracy z J. Davidem Robertsonem, dyrektorem ds. badań w MU Research Reactor i profesorem chemii w College of Arts and Science, z powodzeniem stworzył nanocząsteczki wykonane z radioaktywnej formy lutetu, pierwiastka chemicznego z grupy lantanowców. Naukowcy MU następnie pokryli nanocząsteczki lutetu złotem i przyłączyli czynniki ukierunkowane na walkę ze zmienionymi komórkami.

W poprzednich badaniach Lewis wykazał skuteczność podobnych czynników ukierunkowanych na komórki nowotworowe nowotworów myszy i psów. Z badań tych wynikało, że czynniki ukierunkowane były dołączone do pojedynczych atomów radioaktywnych, które zostały następnie wprowadzone do organizmów zwierząt cierpiących na nowotwór. Czynniki te były w stanie „znaleźć” guzy powstałe na skutek metastazy. Następnie „odnalezione” guzy lokalizowano przez radioobrazowanie.

W najnowszych badaniach naukowcy MU wykazali, że leki ukierunkowane mogą byc dostarczone przez nowy, radioaktywny lutet, docelowo do komórek nowotworowych chłoniaka bez przyłączania się i uszkadzania zdrowych komórek w trakcie leczenia. Robertson mówi, że jest to ważny krok w kierunku opracowania terapii leczenia chłoniaków i innych zaawansowanych stadiów raka.

"Możliwość dostarczania radioaktywnych atomów do poszczególnych komórek nowotworowych powinna znacznie zwiększyć naszą zdolność do selektywnego ich zabijania", tłumaczy Robertson. "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy, która łączyła kierowanie strategią opracowaną w laboratorium doktora Lewisa z naszą pracą na nowych radioaktywnych nanocząsteczkach".

Lewis został zaproszony do przedstawienia wyników swoich badań w City of Hope National Medical Center w czerwcu tego roku w Duarte w Kalifornii.

Badanie to jest przykładem współpracy badawczej realizowanej w One Health, One Medicine w Mizzou Advantage. Wstępne wyniki tych badań są obiecujące. Jeśli dodatkowe badania, w tym eksperymenty na zwierzętach, okażą się skuteczne w ciągu najbliższych kilku lat, naukowcy będą starać się o zgodę rządu federalnego, aby rozpocząć badania na komórkach ludzkich. Jeśli taka zgoda zostanie wyrażona, Lewis i Robertson będą mogli rozpocząć badania kliniczne z nadzieją na rozwój nowych metod leczenia.

Lewis jest również głównym badaczem w Research Service w Harry S. Truman Memorial Veterans’ Hospital . Rozpoczęte badania zostały wyróżnione przez National Cancer Institute and the Department of Veterans Affairs, a także wsparte przez Department of Veterans Affairs poprzez możliwość korzystania ze sprzętu w Harry S. Truman Memorial Veterans’ Hospital in Columbia w Missouri.

Anna Byczkowska

 


Przeczytaj także:

Nowy rodzaj terapii nadzieją dla chorych na glejaka!


Źródło:

http://www.technology.org/2013/05/22/researchers-develop-radioactive-nanoparticles-that-target-cancer-cells/

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter